Eğitimde örnek projeler

Alanya ve Kemer ilçelerinde iki öğretmen, eğitimde çığır açtı. Öğretmenler, ‘dijital matematik’ ve ‘uzmanından canlı eğitim’ uygulamaları ile öğrencilerinin gözdesi oldu

Eğitimde örnek projeler
Antalya'nın iki ilçesinde iki farklı örnek, eğitim kalitesinin küçük dokunuşlarla nasıl da değişebileceğini gözler önüne seriyor. Kemer'de matematik öğretmeni Müfit Hizarcı'nın başlattığı 'dijital matematik' ile Alanya'da Fatma Ayan'ın uyguladığı 'uzmanından canlı eğitim' sistemi fark yaratıyor.

ÜNİVERSİTEDE SUNUM
Kemer ilçesindeki Hacı Mehmet Saygın Ortaokulu matematik öğretmeni Müfit Hizarcı, pek çok öğrencinin kabusu olan matematiği öğrencilerine sevdirmek için proje geliştirdi. Hazırladığı çarpma temelli ve satranç prensiplerindeki 'Dijital Matematik' oyunu projesiyle eğitimde öğrencilerin öğrenme yeteneklerini geliştirdi. Hizarcı, projesini Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a da anlattı ve Başbakan Binali Yıldırım ile de bir araya geldi. Etkinlik için Ankara'ya giden Müfit Hizarcı, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğrencileri için de Başkent Öğretmen Evi'nde 'öğrencilere matematiği sevdirmek' konusunda sunumlar yaptı. Türkiye'ye örnek olan Hizarcı, bir öğretmenin başlattığı kişisel gayretler ile sınırları aştı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Külliye'de verdiği 24 Kasım Öğretmen Günü Resepsiyonu'nda da ağırlandı.

FARKLI BİR OKUL
Alanya'nın Mahmutlar Mahallesi'ndeki Kılıçarslan İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni olan Fatma Ayan da uygulamalarıyla örnek olan bir öğretmen. Ayan, öğrencilerinin ufkunu açabilmek için internet ortamında konunun uzmanları ile öğrencilerini buluşturuyor. Öğrencilere uzmanlarından dersler verdiren Ayan, okulun bir kolej havasına bürünmesi için çalışmalar yapıyor. 10 bin kitaba sahip Türkiye'nin ilk açık hava kütüphanesinin okulun bahçesine kurulmasında büyük çaba harcayan Fatma öğretmen, atölye derslerinde, ampul nasıl takılırdan turşu kurmaya, doğal mantarları tanımaktan ahşap oyuncak yapmaya kadar farklı konularda eğitim verilmesini sağlıyor. Fatma Ayan okulda, Yörük Kilimi projesiyle, köylülerin öğrencilere kilim dokumayı öğretmesini de sağlayan isim.

BABASININ YOLUNDA
Öğretmen olan babası Zihni Yılmaz'ın da 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından bir 24 Kasım resepsiyonuna Erzurum'u temsilen katıldığını belirten Fatma Ayan, "Aradan yıllar geçti. Bana meslek aşkını aşılayan babamın yolundan gittim. Bende uygulamalarımla Cumhurbaşkanımızın dikkatini çektim ve Külliye'de Antalya'yı temsil ettim. Babama layık bir çocuk olmanın ve bu meslek adına güzel işler yapabildiğim için gurur duyuyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN