Tarihi yakacaklardı

Antalya’nın simgesi Kalekapısı’nın çekim merkezlerinden Tek Kapılı Han’da meşale krizi yaşandı. Onlarca taraftarın ahşap yapıda meşale yakması sosyal medyada büyük tepki çekti

Antalya'nın simgesi Kalekapısı'nda bulunan tarihi Tek Kapılı Han'da Galatasaraylı taraftarların meşaleli şovu büyük bir tehlikenin kapısından dönülmesine neden oldu. Beşiktaş maçını taraftar lokalinde canlı izlemek için gelen Galatasaraylı taraftarların, tarihi 19'uncu yüzyıla dayanan ve önemli bir bölümü ahşap olan yapıda, meşale yakması, 'felakete davetiye çıkarmak' olarak yorumlandı.

SON KİRACI BELEDİYEYDİ
Tek Kapılı Han son olarak Antalya'nın simgesi Kalekapısı bölgesindeki yayalaştırma çalışmalarının ardından 2011 yılında restorasyondan geçirildi. Yapıda, alt kat kafeterya ve hediyelik eşya dükkanları tarafından kullanılırken, üst katta 2014'te Muratpaşa Belediyesi Sanatsal Üretim ve Meslek Edindirme Merkezi açıldı. Ancak belediye bu merkezi 1 yıl önce kapatınca, üst katın son kiracısı maçların canlı izlendiği bir taraftar lokali oldu.

VANALARI KAPATMIŞLAR
Tek Kapılı Han'la ilgili daha önce de itfaiye vanalarının önünün kapatıldığı gerekçesiyle şikayet olduğu ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın uyarısı sonrası yangın vanalarının önü açıldı. Yaşanan son görüntüler nedeniyle de bölge halkının Anıtlar Kurulu'na konuyla ilgili şikayete hazırlandığı iddia edildi.

KABUL EDİLEMEZ
Kalekapısı Esnafları Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği (KALEDER) Başkanı Hasan Kilit, yapılanın kabul edilemeyeceğini söyledi. Tarihi yapının ahşap yoğunluğu nedeniyle yangınlara karşı riskli olduğunun altını çizen Kilit, "Burası bizim ortak değerimiz. Turistik çekim noktası. Gözümüz gibi korumalıyız. Sigara içmek bile riskli olabilirken, burada meşale yakılması yanlışlık" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN