İhalede gerginlik

Antalya'nın CHP'li Muratpaşa Belediyesi, Ermenek'te 6'ncı kez ihaleye çıktı. Vatandaş, seçim öncesi verilen tapu sözünün tutulmadığını söyledi. Dünkü ihalede arbede yaşandı

İhalede gerginlik
Antalya'nın Muratpaşa Belediyesi, Ermenek Mahallesi'nde 6'ncı kez ihaleye çıktı. İhale yine yıllardır bölgede yaşayan halk ile dışarıdan ihaleye girmek isteyenleri karşı karşıya getirdi. 30 yıldır mahallede yaşayan halk, mahalle dışından gelen taliplileri ihaleye sokmamaya çalıştı. Tehditler zaman zaman linç boyutuna dönüştü. İhalede yumrukların havada uçuştuğu, güvenlik barikatının yerinden söküldüğü kavgalar yaşandı.

DIŞARIDAN 60 TALİPLİ
Değirmenönü Kültür Merkezi'nde gerçekleşen ihale için geniş güvenlik önlemi alındı. Polis. zabıta ve özel güvenlik görevlisi ordusu gerilimi yatıştırmaya yetmedi. Emniyet güçleri tepkiyi bastırmakta zorlanınca biber gazı ile kalabalığa müdahale etti. Daha önce 5 ihalede 640 arsa satışa sunulurken, son ihalede ise 110 taşınmazın ihaleye çıktığı öğrenildi. 110 taşınmaz için dışarıdan 60 kişinin dosya alması ise tartışmaların fitilini ateşledi.

PARASI OLAN GÖZ DİKİYOR
Ermenek Muhtarı Hüseyin Elmalı, vatandaşa büyük eziyet çektirildiğini belirterek, "30-40 yıldır burada yaşayan vatandaş evlerini almak için parası olanlarla yarışıyor. Parası olan vatandaşın evine göz dikiyor. Toprak namustur. Sen bu vatandaşı nasıl sokağa atacaksın. Sokakta mı yatacak bu kadar insan" dedi.
Tartışmalı süreç 2015'te başladı
Ermenek Mahallesi'ndeki tartışmalı süreç 2015'te başladı. Eylül 2015'te yapılan ilk ihale, vatandaşın tepkisini Muratpaşa Belediyesi'ne giderek göstermesi sonrası iptal edildi. 2016 Mart ayıyla birlikte ihale süreci yeniden başladı. Zaman zaman tepkiler nedeniyle iptal noktasına gelen ihalelerde bugüne kadar çoğunlukla üzerinde evi olan gecekondu sahipleri arsalarını 100- 200 bin lira arasında değişen paralar ödeyerek aldı.

VATANDAŞ TEPKİLİ
Bölge halkı ise tepkilerini şöyle dile getirdi: "Her yerel seçimde bize tapu sözü veren yerel yöneticiler şimdi nerede? Bize verilen sözler tutulmadı. Biz Ermenek Mahallesi'ne geldiğimizde yol-iz yoktu. Her taşında emeğimiz var. Burası evimiz yurdumuz oldu. Şimdi bölge değerlenince insanlar göz dikti. Buna izin vermeyiz."
BİZE ULAŞIN