Herkes dağa çıkmasın

Ünlü dağcı Yılmaz Sevgül, rastgele yapılan günübirlik doğa yürüyüşlerinin insanları ölüme kadar götürebileceğini kaydetti

Herkes dağa çıkmasın
AKDENİZ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğretim görevlisi ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, popüler olan günübirlik yürüyüşlerde kişilerin doğaya eğitim verilmeden çıkarıldıklarını söyledi. Sevgül, "Kişinin kalp hastalığı, panik atağı var mı? Psikolojisi uygun mu? Bunlar bilinmeden alıp, dağa taşa götürüyorlar" dedi.

TEMEL EĞİTİM VERİLMELİ
Yurt dışında günübirlik yürüyüşlere katılmak isteyenlerin giysi, ayakkabı, çanta gibi malzeme bilgisinin yanı sıra doğada olmanın felsefi ve etik yönleriyle ilgili 8 saatlik temel eğitim aldıklarını anlatan Sevgül, "Kişinin sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmadan dağa çıkarıyorlar. O anda bir kriz yaşansa kentten çok uzaktasınız. Hangi müdahaleyi yapabilirsiniz? Hangi grup yanında doktor götürüyor ki? Eğer doğaya çıkacak kişiye 8 saatlik temel eğitim verilirse o zaman kişi hakkında bilgi edinilebilir" diye konuştu.

TEHLİKELİ YÜRÜYÜŞ
Haftada bir gün uzun yürümenin tehlikeli olduğuna dikkat çeken Yılmaz Sevgül, "Haftada bir gün yürüyüp, diğer günlerde durağan yaşantı varsa bu iyi değil. Haftada birkaç gün bu uzun yürüyüşü destekleyici en az 40 dakikalık yürüyüşler yapılmalı" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN