Kent Müzesi heyecanlandırdı

Antalya’ya yeni bir cazibe merkezi kazandıracak olan Kent Müzesi görücüye çıktı. 2018’de açılması planlanan müzenin görselleri heyecanlandırdı

Kent Müzesi heyecanlandırdı
ANTALYA yeni bir cazibe merkezine kavuşuyor. Ön çalışmalarına 2005 yılında başlanan ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yeni hizmet binasına taşınmasıyla çalışmalarına hız verilen Antalya Kent Müzesi tüm yönleriyle görücüye çıktı. Sürekli ve geçici sergiler bölümü, eğitim merkezi ve kent belleği merkezi bölümlerinden oluşan proje ile ilgili görseller izleyenleri heyecanlandırdı.

ANTALYA'NIN ORTAK AKLI
Proje hakkında gelinen son durum, Antalya Kent Konseyi Genel Kurulu'nda görüşüldü. Toplantıya çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve belediye bürokratları katıldı. Antalya Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Antalya Kent Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Semanur Kurt, Başkan Türel'in müzenin kurulmasıyla ilgili sorumluluğu sivil toplum kuruluşlarının çatısı olan Kent Konseyi'ne vermesinin önemine dikkat çekerek, projenin Antalya'nın ortak aklının bir ürünü olduğunu vurguladı.

UYGULAMAYA HAZIR
İnşaat çalışmalarında son aşamaya gelindiğini açıklayan Kurt, "Bundan sonraki aşama, müzenin nüvesini oluşturacak, mekânları işlevine uygun dolduracak çalışmalardır. Bunlar başta kalıcı sergiler, geçici sergiler, sergilere ait kataloglar, Antalya'yı anlatacak anı ve hediyelik eşyaların üretilmesi, kapalı ve açık alanların tefrişlerinin tamamlanmasıdır" diye konuştu. Kurt, bu konularla ilgili hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığını ve uygulama aşamasına gelindiğini duyurdu.

MÜZENİN DOĞA VE MUTFAK BÖLÜMÜ İLGİ ÇEKECEK
Kent Müzesi, Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi öneme sahip kısmı korunarak gerisi yıkılan eski hizmet binaları, yıkılan eski stadyum ve spor salonunu kapsayan 73 bin 800 metrekarelik alanda kurulacak. Kültür sembolü olarak korunacak olan belediye binaları ile spor salonu yeniden düzenlenerek müze ve sergi salonu işlevi görecek. Kent Müzesi'nin kalıcı sergileri Karain'den Günümüze Antalya ve Antalyalılar, Çağlar Boyunca Aile ve Evlilik, Antalya'da Mutfak Kültürü, Antalya'nın Doğası, Antalya'nın Yönetimi ve Belediye temalarında oluşacak. Özellikle bölgenin ev sahipliği yaptığı canlılardan örneklerin sergileneceği doğa bölümü çocukların kalbini çalacak. Mutfak bölümünde ise yöreye özgü yemeklerin nasıl yapıldığı uygulamalı olarak gösterilmekle kalmayacak, aynı zamanda ziyaretçilere sunulacak.
BİZE ULAŞIN