Gururumuz oldular

Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı araştırmasına göre oluşturulan listeye 4’ü ilk 50’de olmak üzere toplam 26 Antalya merkezli firma girdi

Gururumuz oldular
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması'nı açıkladı. THY'nin zirvede yer aldığı listede, turizmin başkenti Antalya'nın da ağırlığı hissedildi. Ödüller, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin katıldığı törenle verildi. İlk 500 arasına 4'ü ilk 50'de olmak üzere 26 Antalya merkezli firma girdi. Antalya merkezli şirketler arasında ilk sırada Sunexpress yer aldı. Toplam hizmet ihracatı 402 milyon 76 bin dolara ulaşan Sunexpress genel sıralamada da Türkiye 5'incisi oldu.

OTELCİLİKTE LİSTEYE AMBARGO
Meeting Point Turizm şirketi de 170 milyon 320 bin dolarlık ihracat ile Antalya'nın ikinci, Türkiye'nin 18'inci büyük hizmet ihracatçısı oldu. Konaklama sektörü arasında dereceye giren 40 şirketin 8'ini Antalya merkezli şirketler oluşturdu. Limak Otelleri 58 milyon 130 bin dolarlık ihracatı ile Antalya 3'üncüsü ve Türkiye 37'ncisi oldu. Limak aynı zamanda 'konaklama hizmetleri' alt başlığında Türkiye genelinde 2'nci şirket olarak dikkat çekti. Diana Otel şirketi de yine 'konaklama hizmetler' sektöründe Türkiye genelinde 4'üncü sırada yer aldı. Ancak listedeki Antalya ağırlığı bununla sınırlı kalmadı. Listede ilk sıralarda yer alan çok sayıda firmanın Antalya'da önemli işler yapmalarına rağmen İstanbul kayıtlı oldukları dikkat çekti. Listede özellikle seyahat ve konaklama sektörlerinde yolu Antalya'dan geçmeyen neredeyse hiçbir firmanın olmadığı dikkat çekti. Antalya Yaşam Hastaneleri 'sağlık hizmetleri' sektör grubunda 5'inci, İati Turizm 'seyahat acenteciliği' sektöründe 5'inci ve 'bilişim hizmetleri' alt başlığında da San Bilgisayar şirketi 29'uncu sırada yer alarak Antalya'yı temsil etti.
BİZE ULAŞIN