75 bin esnafın seçim heyecanı

Antalya’da 75 bin üyesiyle en büyük sivil toplum kuruluşu olan AESOB’da seçim takvimi 2 Ocak’ta başlıyor. 31 Mart’ta 75 odada seçimler tamamlanacak. AESOB seçimi ise Mayıs’ta

75 bin esnafın seçim heyecanı

Antalya'nın en büyük sivil toplum kuruluşu olan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde (AESOB) seçim heyecanı başladı. 37'si merkezde ve 38'i ilçelerde olmak üzere 75 odada 75 bin üye sandık başına gidecek. Seçim takvimi 2 Ocak 2018 itibariyle başlıyor. 31 Mart 2018 tarihine kadar AESOB'a bağlı tüm odalarda seçimler tamamlanacak. Merkezdeki seçimlerin büyük çoğunluğu, AESOB'un toplantı salonunda gerçekleşecek.

DERE ADAY OLDU
?
Oda seçimlerinin tamamlanmasının ardından Mayıs ayında AESOB'da 4 yıl görev yapacak başkan ve yönetim kurulu seçilecek. Mevcut AESOB Başkanı Dere, 7 Ocak'ta bağlı olduğu odası Gazete Bayi ve Büfeciler Odası'nda yapılacak seçimlerde, Mayıs ayında ise AESOB'da başkanlığa talip olduğunu açıkladı. Seçimler Haziran ayında federasyonlar ve Eylül ayında da Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu seçimleriyle tamamlanacak.

DEMOKRATİK HAK
Merkezdeki oda seçimlerinin yaklaşık yüzde 70'inde iki ya da daha fazla aday olduğunu açıklayan Dere, "Başkanlık kimsenin tekelinde değil. Medeni cesareti olan, ben bu hizmeti yaparım diyen herkes aday olabilir. 6 ayını doldurmuş seçme, 2 yılını doldurmuş üyeler ise seçme ve seçilme hakkını kazanıyor. Bunu kullanmak herkesin demokratik hakkı. Seçimlere yüksek bir katılım bekliyoruz. Üyelerimiz mensubu olduğu odalara sahip çıksın" temennisinde bulundu.

DERE: 2017'DE İYİ Kİ TURİZM VARMIŞ DEDİK
AESOB Başkanı Adlıhan Dere, 2017 değerlendirmesi yaptı. 2016'da Rus uçağının düşürülmesi başta olmak üzere farklı etkenler nedeniyle sıkıntılı bir turizm sezonu geçtiğini hatırlatana Dere, "2017'de bu yaralar sarıldı. Turist sayısı 10 milyonu geçti. 2018'in daha iyi geçeceğini umut ediyoruz" dedi. Daha önce esnafın turizmden pay alamadığı eleştirilerinin yapıldığını hatırlatan Dere, "Esnaf olarak tepkiliydik ama 2017'de 'iyi ki turizm varmış' dedik. Turist gelmeyince kıymeti daha anlaşıldı" dedi. Dere, turisti otelde tutan her şey dahil sisteminin sınırlandırılmasıyla esnafın turizmden aldığı payın da artacağını savundu.

BİZE ULAŞIN