Mecliste Yıldırım krizi

Dolandırıcılıktan ceza alan ve Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi olan Mahmut Yıldırım, CHP’den ihraç edildi. Yıldırım’ın meclis üyeliğine devam etmesi ise tartışmaya yol açtı

Mecliste Yıldırım krizi
CHP'den 2014 yerel seçimlerinde Muratpaşa Belediye Meclisi üyesi seçilen ve dolandırıcılık suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası alan Mahmut Yıldırım'ın bağımsız meclis üyeliğinin hala devam etmesi tartışma yarattı. 2015 yılında başlayan yargı süreci Nisan 2017'de kesinleşti. Yıldırım'ın meclis üyeliğinin düşürülmesiyle ilgili Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu'na başvuru hazırlığı olduğu öğrenildi.

15 BİN LİRA RÜŞVET ALDI
Mahmut Yıldırım, Muratpaşa Belediyesi'ne memur olarak geçirmek için Uzman Çavuş Hasan A'dan rüşvet aldığı iddiasıyla hakim karşısına çıkmıştı. Uzman çavuşun ifadelerine göre, Mahmut Yıldırım, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın arkadaşı olduğunu iddia ederek, Hasan A'dan 15 bin lira rüşvet alarak dolandırmıştı. 2015 yılı Mayıs ayında başlayan yargı süreci 28 Şubat 2017 tarihinde tamamlanmıştı Yıldırım, mahkemedeki savunmasında 16 yıldır CHP'den belediye meclis üyeliği yaptığını, CHP'den milletvekili adayı olmayı planlarken siyaseten önünü kesmek ve zarar vermek için olayın başkaları tarafından kurgulandığını iddia etmişti. Yıldırım'ı mahkeme, 1 yıl 8 ay hapis ve bin 500 lira para cezası ile cezalandırılmıştı. Yıldırım'ın aldığı hapis cezası ertelendi ve 3 yıllığına denetimli serbestlik kapsamına alındı.

İSTİNAF BAŞVURUSUNA RED
Mahkeme Yıldırım için 'seçme ve diğer siyasi hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına' kararı vermişti. Yıldırım, istinaf yoluna başvurdu. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 9'uncu Ceza Dairesi, başvuruyu 7 Nisan 2017'de reddetti ve yargı süreci tamamlandı.

CHP İHRAÇ ETMİŞTİ
Mahmut Yıldırım, hakkındaki dolandırıcılık suçu gündeme geldiğinde, partisi CHP tarafından kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmişti. CHP Yüksek Disiplin Kurulu da dosyayı inceledikten sonra Yıldırım'ın partiden kesin ihracına karar vermişti. Partisine yaptığı itiraz sonrası, sözlü savunma da yapan Yıldırım'ın itirazı kabul edilmemişti.

BAŞVURU BEKLENİYOR
Yıldırım, dolandırıcılık suçundan ceza alması nedeniyle 2839 Sayılı Kanun'un 11'inci maddesi ve 2972 Sayılı Kanun ile seçilme koşulunu yitirdi. Muratpaşa Belediye Meclis Üyeliği'nin düşürülmesi tartışması yaşanan Mahmut Yıldırım ile ilgili Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu'na da başvuruda bulunulacağı öğrenildi. Yıldırım'ın meclis üyeliğinin sonlanması halinde yerine birinci yedek Zafer Menekşe'nin gelmesi bekleniyor.
BİZE ULAŞIN