Esnafın haklı talebi

Her yıl 10 bin yeni kayıtla artan esnaf enflasyonuna karşı Antalya esnafı önlem alınmasını talep etti. AESOB, sorunla ilgili bakanlıklara rapor sunup esnafa kota koyulmasını önerdi

Esnafın haklı talebi
İsteyenin istediği yerde, istediği iş kolunda işyeri açabilmesinin önünde bir engel olmaması mevcut esnafı çileden çıkardı. Bir çok iş kolunda 'esnaf enflasyonu' yaşanmasına neden olan bu uygulamaya tepkiler arttı. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, bu konuda önlem alınmasını ve kota uygulanmasını istedi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'ya rapor sunan, 11'inci Kalkınma Planı Çalışma Grubu Toplantılarında da konuyla ilgili bir sunum yapan Dere, esnaf sınırlandırması konusunda Antalya'nın pilot il olması önerisinde bulundu.

İKİ YILDA 20 BİN YENİ KAYIT
Antalya'nın Türkiye'nin en çok göç alan illerinden olduğunu hatırlatan Dere, bu gelişmenin herkesin iştahını kabarttığını söyledi. AESOB Başkanı, "Yeni nüfus ekmek kapısı olarak ilk etapta esnaflığı düşünüyor. Bu nedenle sürekli işyeri sayısı artıyor. Antalya'da son iki yılda 20 bin kişi esnaf olmak için birliğimize kayıt yaptırdı. Mevcut işyerlerinin yanına kontrolsüzce yeni işyerleri açılınca her iki taraf da iş kaybına uğramaya başladı" dedi. Dere, yapılacak kota uygulamasında Antalya'nın bu özellikleri nedeniyle pilot il olması gerektiğini savundu. Önüne gelenin işyeri açmasını engelleyecek bir planlama yapılmasının zorunlu hale geldiğini vurgulayan Adlıhan Dere, "Bölgelere göre iş kollarının potansiyeli belirlenmeli ve buna göre bir sınırlamaya gidilmeli. Nasıl ticari taksilerde T, servislerde C plakası tahdidi varsa, esnaf için de tahdit getirilmesi gerekiyor. Sınırlama hem ticarette dengeyi hem de kaliteyi artırır" diye konuştu.

BAKANLIK SICAK BAKIYOR
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın konuya olumlu yaklaştığını açıklayan AESOB Başkanı Adalıhan Dere, "Bizim teklifimiz sonrası sektör analiz toplantıları başta olmak üzere gerekli çalışmalar başlatıldı. 13 Aralık'ta 11'inci Kalkınma Planı Özel İhtisas Komisyonu Toplantılarına İstanbul ve Ankara'nın birlik başkanlarıyla birlikte katıldım. Burada da pilot il olma talebimizi yineledim. 2018'deki en büyük beklentimiz bu" ifadelerini kullandı.

YILDA 10 BİN ARTIŞ VAR
Antalya'da 2016'da turizmin kötü gitmesi nedeniyle kapanan esnaf sayısı 4 bin 656 olmuştu. Buna karşın 9 bin 786 yeni esnaf dükkan açmıştı. 2017 yılının ilk 11 aylık döneminde de 4 bin 379 esnaf kepenk indirirken, 10 bin 259 esnaf yeni umut teknesinin kurdelesini kesti. Bu son iki yılda esnaf sayısının yaklaşık 10 bin arttı.

HARİTA, SORUNU ORTAYA KOYUYOR
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın hazırladığı Antalya Bilgi Sistemi (ABS) de, kontrolsüz artışı gözler önüne seriyor. İşyerlerinin sektörlere göre dağılımlarını gösteren ABS haritası özellikle bazı sektörlerde yaşanan enflasyona dikkat çekiyor. Sisteme göre, Antalya'da özellikle emlakçı, market ve berber sayısında ciddi yoğunlaşma var. Ayrıca 100'üncü Yıl Caddesi'ndeki cep telefonu ve malzemeleri satan işyerleri ile Kale Kapısı bölgesindeki hediyelik eşya dükkanları gibi bazı sektörlerin belli bölgelerde kümelenmesi de dikkat çekiyor.
BİZE ULAŞIN