Curanın efsaneleri

Cura ile Güney Kore’de Türkiye’yi temsil eden Ali Ulutaş ile amcasının torunu Osman Kırca, curanın yaşayan efsaneleri olarak biliniyor

Curanın efsaneleri

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Çavdır Mahallesi'nde oturan kuzenler Ali Ulutaş ve Osman Kırca, unutulmaya yüz tutmuş Yörük çalgısı curanın gelecek kuşaklara aktarılması için mücadele ediyor. İkisi de cura çalmayı dedeleri Süleyman Ulutaş'tan öğrenen, ustalıklarını, dönemin en büyük cura ustalarından Fethiyeli Ramazan Güngör'den 1970'li yıllarda alan kuzenler, Ege, Teke ve Akdeniz yöresi türkülerini çalıp, söylüyor.

GÜNEY KORE'DE KONSER
Zaman zaman konserlere katılan Ali Ulutaş ve Osman Kırca, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle 19- 28 Eylül 2017 tarihlerinde Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen Müzik Festivali'nde Türkiye'yi temsil ederek, 5 konser verdi.

TÜRKİYE'Yİ TEMSİL ETTİK
Ali Ulutaş, "Cura; 3 telli bir Yörük çalgısı. Dağdaki çobanlar, taşıması kolay olduğu için bu çalgıyı kullanır. Bana da miras kaldı. Geçen sene Güney Kore'de Türkiye'yi temsil ettik. Çok güzel rağbet gördük" dedi. Osman Kırca da "Atalarımızdan kaldığı için, babamdan kalma meraktır. Devletimizin oluruyla Güney Kore'ye gittik. Üç telliyi orada çaldık. Gurur duyduk" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN