Erdemli'ye 4 bin kuş yuvası asıldı

Mersin'in Erdemli ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından zararlı böceklerle mücadele kapsamında ormanlara 2017 yılında 4 bin kuş yuvası asıldı.

Erdemli'ye 4 bin kuş yuvası asıldı

Karayakup Mahallesi'nde bulunan Karayakup İlkokulu ve okul öncesi eğitimi alan öğrencilerle birlikte 'Minik eller yuva yapıyor' projesi kapsamında okul bahçesinde kuş yuvası asma günü düzenlendi. Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik'in de katıldığı etkinlikte minik öğrenciler ağaçlara kuş yuvası açarak kuşlara yuva kazandırmanın mutluluğunu yaşadı. İşletme Müdürü Çelik, ormanlar için tehdit oluşturan zararlı böceklerin, özellikle kurak yıllarda ve iklim şartlarında hızla çoğalarak ağaçları aşırı tahrip ettiğini belirterek;

-"Bunun önüne geçmek için biyolojik mücadele yöntemi tercih edilmektedir. Bu sayede doğal denge sağlanarak zararlı böceklere karşı gerekli önlemler alınmış olmaktadır. Doğal yaşamın devamlılığını temin için en etkili ve en önemli tekniklerin başında suni kuş yuvalarının ormanlara asılması tekniği tercih edilmektedir" dedi.

Proje kapsamında Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan kuş yuvalarının öğrenciler tarafından boyayıp desenleştirildikten sonra ağaçlara astıklarını ifade eden Çelik,

-"Çocuklarımıza hem hayvan sevgisini yaşatmak hem de kuşların kış ortamında daha da sıcak bir yuvaya sahip olmaları açısından yuvaları takıyoruz. 2017 yılında İlçe genelinde değişik yerlere 4 bin kuş yuvası asarak büyük bir rekora imza attık. Zararlı böceklerin ormanlara verdiği zarar yangınlarından 5 kat daha fazla zarara neden olmaktadır" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN