Dayağa soruşturma

Burdur’un Bucak ilçesinde devlet korumasındaki engelli öğrenciyi döven öğretmeni mahkeme serbest bıraktı. Savcılık karara itiraz etti

Dayağa soruşturma
BURDUR'UN Bucak ilçesinde, 11 yaşında ve devlet koruması altındaki engelli öğrenciye şiddet uyguladığı görüntüleri ortaya çıktıktan sonra görevden uzaklaştırılan ve gözaltına alınan öğretmen İ.B. için devlet harekete geçti. Öğretmen çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Savcılık karara itiraz etti. Olaylar üzerine Milli Eğitim Bakanlığı ve Burdur Valiliği soruşturma başlattı.

DEVLET HAREKETE GEÇTİ
Bucak İsmail Şerife Sarı Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde koruma altında bulunan 5'inci sınıf öğrencisi T.K. adlı erkek çocuk, özel sınıfta eğitim gördüğü Barbaros Ortaokulu'nda öğretmeni İ.B. tarafından sınıfta şiddete maruz kaldı. 27 Aralık günü yaşandığı belirlenen olayın görüntüleri ortaya çıkınca Burdur Valiliği, öğretmen İ.B. ile okulun müdürü A.Ö. ve müdür yardımcısı F.İ'yi görevden alıp idari yönden disiplin soruşturması, adli yönden de Bucak Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını duyurdu. Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı ise dayakçı İ.B'nin gözaltına alındığını duyurdu. İ.B, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı, İ.B'nin serbest bırakılması kararına itiraz etti. Burdur Valisi Şerif Yılmaz da, öğretmen İ.B'nin davranışının affedilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Vali Yılmaz, "Bunu yapanların yanına kâr kalmayacak. Engelli çocuklarımıza karşı yapılan bu davranışın affedilmesi mümkün değil" dedi.

GÖRÜNTÜSÜ ORTAYA ÇIKMIŞTI
Olaya ilişkin sınıfta çekildiği anlaşılan görüntülerde, öğretmenin, ayağa kalkan öğrenciye "Yerine geç" diye bağırdığı duyuluyor. Elinde terlik ya da ayakkabı benzeri bir eşya bulunan öğretmen, sıraların yanında ayakta duran çocuğa doğru yaklaşıyor. Bu sırada öğrenci "Ah, tamam" diye bağırdıktan sonra kendini yere bırakırken, öğretmenin ise elindeki eşyayı çocuğa doğru sertçe fırlattığı görülüyor. Zihinsel engelli T.K'nin babasının yurt dışında olduğu, annesinin ise Afyonkarahisar merkezde yaşadığı belirtildi. Diğer yandan, öğretmen İ.B'nin felçli olduğu için sol kolunu kullanamadığı öğrenildi.
BİZE ULAŞIN