Eski vali yardımcısı cezaevinde

Eski Antalya Vali Yardımcısı Mestan Yayman ile ilgili karar verildi. FETÖ üyesi olmak suçlamasıyla yargılanan Yayman, 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Eski vali yardımcısı cezaevinde
ANTALYA'DA FETÖ davasında tutuklu yargılanan eski Antalya Vali Yardımcısı Mestan Yayman'a 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

SON DURUŞMA YAPILDI
Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Yayman, avukatı ve yakınları katıldı. Cumhuriyet Savcısı Cengiz Şaşı, Yayman'ın, 'Silahlı terör örgütü FETÖ'ye üye olma ile organik bağ kurma, örgütün mülkiye yapılanması içinde yer alma, örgütün amacına bilerek ve isteyerek hizmet etme ile devlet güvenliğine, anayasal hukuk düzeninin işleyişine karşı suç işleme' suçundan cezalandırılmasını talep etti.

HER ŞEYİ İNKAR ETTİ
Savunmasını yapan Yayman, hiçbir zaman terör örgütünün hiyerarşik yapısı içinde yer almadığını, telefon kartının kopyalanması sonucu ByLock'un telefonuna indirilmiş olabileceğini ileri sürdü. Darbe girişiminden iki gün sonra Antalya Havalimanı'nda görevlendirildiğini anlatan Yayman, "Havalimanındaki odamda bulunan örgütün ele başı Fetullah Gülen'e ait olduğu belirtilen 4 kitap ve bir CD bana ait değil. Bu konuda parmak izi incelemesi yapılmasını istiyorum. J serisi bir dolar resminin yer aldığı bilgisayar da bana ait değil" dedi. Yayman, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Antalya Vali Yardımcısı Mestan Yayman'ı 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Furkan YAZICI / ANTALYA
BİZE ULAŞIN