Bakıcılar Afrika’dan

Antalyalı işkadını Emek Başak Eker, kendi çocuğu için 5 yılda 15 bakıcı değiştirince bu alana yoğunlaşıp rotayı Afrika’ya çevirdi. Ugandalı bakıcıların sayısı arttı

Antalya'da 2013'ten beri istihdam ofisi işleten işkadını Emek Başak Eker, çocuklarına bakıcı bulma konusunda sorun yaşayınca bütün yoğunluğunu bu alana verdi. 5 yılda tam 15 bakıcı değiştiren Eker, yurtdışı örneklerini inceleyerek kurduğu Mary Poppins şirketi ile bakıcı-aile eşleşmesini internet ortamına taşıdı.

ACENTE KÖRÜKLÜYOR
Antalya'da çocuklara bakan, mutfak ve ev işlerini yapan çalışanların neredeyse tamamının Kırgız olduğuna dikkat çeken Eker, "Pazar bu kadar kısıtlı olunca aileler suistimal ediliyor. Daha yüksek maaş talep edip, almayınca başka ailelere gidiyorlar. Acenteler de her yeni anlaşmada komisyon aldığı için bunu körüklüyor" ifadelerini kullandı. Farklı ülkelerden bakıcı getirmeye karar veren Eker'in, bakıcı adaylığı için internete koyduğu başvuru ilanına en yoğun talep Ugandalı kadınlardan geldi. Önce tereddütle yaklaştığını dile getiren Eker, "Türkiye'ye çağırdım. Çok sakin, merhametli, çalışkan ve titiz olduklarını gördüm. İlk olarak kendi evimde görevlendirdim" diye konuştu.

EZİYET GÖRMÜŞLER
Ugandalı kadınların Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere genelde Arap yarımadasında çalıştığını anlatan Eker, "250 dolara çalışmışlar. Hastalanma hakları bile yok. Türkiye'de ailelerle aynı sofrada yemek yemek bile onlar için büyük ayrıcalık geldi" dedi.
BİZE ULAŞIN