Kurşun askerler müzede

Antalya’nın Kepez ilçesindeki Dokuma Park içerisine kurulan Anadolu Oyuncak Müzesi‘nde Hitler’in ‘kurşun askerleri’ büyük ilgi görüyor. Gerçek saçlı bebek ise müzeye gezen çocukların gözdesi

Kurşun askerler müzede
Antalya'nın Kepez ilçesindeki Dokuma Park içerisine kurulan Anadolu Oyuncak Müzesi barındırdığı 11 bin oyuncak ve her birinin gizemli hikayeleriyle tarihe ışık tutuyor. Müzede en dikkat çekici oyuncaklar arasında ise Alman Diktatör Adolf Hitler'in kurşun askerleri bulunuyor.

HİTLER'İN GÖZDESİYDİ
Müze Müdürü Emrah Ünlüsoy, müze içerisinde birbirinden değerli birçok oyuncağın olduğunu söylerdi. Ünlüsoy, "Her bir oyuncak önemli hikayeler barındırıyor. Adolf Hitler'in oynadığı oyuncaklar olarak bilinen ve Hitlerin 'ABD'yi işgal ettiğim dediği, dünyada nadir bulunan kurşun askerler Anadolu Oyuncak Müzesi'nde sergileniyor" dedi.

GERÇEK SAÇLI BEBEK
1 milyon 100 bin Yahudi'nin katledildiği, dünyanın en büyük toplama kampı olarak bilinen Aushwitz kampında küçük Yahudi kızlarının gaz odalarına girmeden önce saçlarının kesildiklerini ifade eden Ünlüsoy, "Kesilen saçlarla zengin Alman çocuklarına gerçek saçlı bebek oyuncaklar yapılıyordu. Dünyada sayılı olan bu bebeği büyük zorluklarla müzeye getirdik. Yahudi Sivil Toplum Kuruluşları bizimle iletişime geçerek birkaç saç teli istedi" diye konuştu. Müzede, 2'nci Dünya Savaşı'nda bombardımandan çıkarılan bir oyuncak atı barındıran müzede şehzadelerin oynadığı oyuncak da sergileniyor. 81 il ve 16 Avrupa ülkesinden oyuncakların bulunduğu müzeye 150 ülkeden daha oyuncak getirilmesi hedefleniyor.


Furkan YAZICI / ANTALYA
BİZE ULAŞIN