Krize çözüm bulundu

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde haciz gelen özel okulun öğrencileri özel okula veya devlet okuluna yerleştirilecek. Şirketin diğer okulu için haciz ertelendi. Notlar da sisteme girildi

Krize çözüm bulundu
Antalya'da 600 öğrencisi bulunan, ancak haciz nedeniyle eğitim faaliyetleri duran özel okuldaki karmaşaya devlet el attı. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, açıkta kalan öğrencilerdi özel ve devlet okullarına yerleştirmek için çalışmalara başladı. Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde Muhittin Böcek Anadolu Lisesi'nde 'kriz masası' kurulduğu açıklandı.

MAAŞ KRİZİ İLE BAŞLADI
Konyaaltı ilçesinde eğitim ve öğretim hizmeti veren özel bir okul, iddiaya göre geçen yılın nisan ayından itibaren öğretmen ve diğer çalışanlardan oluşan yaklaşık 150 kişinin maaşlarını ödemekte zorlandı. 9 aydır oyalandıklarını iddia eden öğretmenler, okula gelen hacizle şoke oldu. Öğretmenler adına açıklama yapan öğretmen Ali Kara, uzun süredir maaş alamadıkları halde işlerini hiç aksatmadıklarını belirterek, "Eğitimin devam etmesi için gelip sıra taşıyarak sınıfları hazır hale getirdik. Hızlı bir şekilde sınavlarımızı yaptık, notlarımızı eksiksiz girdik" dedi.

İKİNCİ HACİZ ŞOKU
Haciz gelen okulla ilgili şok bir gelişme sorunun büyüdüğünü ortaya çıkarttı. Şirketin Antalya 2'nci İcra Dairesi'nin kararı ile mal varlığına haciz konulan büyük ortağı A.U, başka okul ve kursların da hisse sahibi olması krize yol açtı. A.U'nun sahibi olduğu ve 350 öğrencinin eğitim gördüğü Muratpaşa ilçesindeki bir özel okulla ilgili de haciz işlemi başlatıldığı belirlendi. Böylece Antalya'da haciz mağduru öğrenci sayısının bini aşacağı ileri sürüldü. Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nün bu konuda devreye girerek ikinci haczin 19 Ocak'ta sona erecek eğitim öğretim dönemi sonrasına aldırdığı ifade edildi.

DERS SAATİNDE İŞLEM
Çocuklar eğitim gördüğü sırada okulun akıllı tahtaları, klimalar, bilgisayarlar, mutfak malzemeleri haczedildi. Bugün ise okulda tamamen eğitime son verildi. Veliler yeniden okula gelerek yöneticilerle görüşmeye çalıştı ancak yetkili kimseye ulaşamadı. Maaşlarını alamadıklarını iddia eden öğretmenler ise eşyalarını toparlayarak okuldan ayrıldı.

MAĞDUR OLMAYACAK
Antalya Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan da özel okula haciz uygulanmasının ardından, müfettişlerin çalışmasını sürdürdüğünü belirtti. Kriz masası oluşturulduğunu belirtten Arslan, kolejin kurucusunun kapatma talebinde bulunduğunu anlattı. Arslan, "Talep doğrultusunda işlemler yürüyor. Devri mümkün olmadığı takdirde, kapatılması işlemlerini yapacağız. Okulun 600 civarında öğrencisi vardı. Öğrencilerin mağdur olmaması için gerekli tedbirleri aldık" dedi. Arslan, hiçbir öğrenciyi mağdur etmeyeceklerini ifade ederek, "İsteyen özelde devam edebilir, devlet okullarına da yerleştirilecekler. Dilekçeler alınmaya başlahrı. Karneler konusunda da incelememiz sürüyor. Öğretmenler sisteme sınav sonuçlarını girdi. Eğitime değil okulun şirketine haciz geldi. Oluşturulan raporu okulun kapatılması için Bakanlığa sunacağız" diye konuştu.

KAYYUM ATANSIN
Velilerden İbrahim Türker ise, "Çocuklar okulda okurken haciz geldi, onların psikolojisi çok etkilendi. Parasını ödeyenlerin senetlerinin ne olacağı belli değil, henüz bizler senetlerimizi alamadık. Devletin eğitim, adalet ve sağlık gibi hizmetlerinin sekteye uğratmaması lazım" dedi. Öğrenci velisi Kemal Meşe de, paralarını nasıl tahsil edeceklerini düşündüklerini anlattı. Veli Mesut Poyraz da, "Oğlum okula gidemiyor. Sabaha kadar uyuyamadım. Diğer okullar fırsatçılık yapıyor, zor durumda olduğumuzu bildikleri için çok daha yüksek paralar istiyor. 10 bin lira olan fiyatları 15 bine çıkarttılar" iddiasında bulundu.

ÖĞRENCİLER ÜZGÜN
Okulun öğrencilerinden 10 yaşındaki Batu Meşe çok üzgün olduğunu söyledi. Meşe, "Yeni okul bakmaya başladık. Okulun bu durumda olması beni çok üzdü, arkadaşlarımdan ayrılacak olmam canımı çok sıktı" dedi. 4'üncü sınıf öğrencisi Mehmet Yılmaz ise "Beşinci sınıfa geçmeyi çok istiyordum. Ben diğer okulların bursluluk sınavına girip oralara gideceğim" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN