Uzay yakınlaşacak

Antalya Bakırlıtepe’deki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde uzaya bir adım daha yaklaşılacak. Gözlemevine 75 milyon lira değerinde 2,5 metre ayna çaplı yeni bir teleskop alınacak

Uzay yakınlaşacak

Astronomi alanında önemli çalışmalara imza atan Antalya Bakırlıtepe'deki TÜBİ- TAK Ulusal Gözlemevi'ne, yaklaşık 75 milyon lira değerinde 2,5 metre ayna çaplı yeni bir teleskop kurulması planlanıyor. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık, Bakırlıtepe Gözlemevi'nde şu anda 3 teleskopla hizmet verildiğini, bunlardan en büyüğünün 1,5 metre ayna çaplı teleskop olduğunu söyledi. Kırbıyık, ellerinde 1 metre ve 60 santimetre ayna çaplı 2 teleskop daha bulunduğunu ifade etti.

AYNA ÇAPI 2,5 METRE
Bu doğrultuda, 2,5 metre ayna çaplı yeni bir teleskop alımına ilişkin proje hazırladıklarını belirten Kırbıyık, "Proje onay için TÜBİTAK tarafından Kalkınma Bakanlığı'na gönderildi. İnşallah onaylanırsa 2,5 metre ayna çaplı yeni bir teleskopumuz olacak" dedi. Kırbıyık, ellerindeki 1,5 metre ayna çaplı teleskopla geçen yıl yapılan gözlemlerde en derin 5 milyar ışık yılı uzaklığa kadar gittiklerini bildirdi. Kırbıyık, 2,5 metre ayna çaplı teleskop alınırsa evrende görebileceğimiz derinliği 10 milyar ışık yılına çıkaracaklarını vurguladı.

BİZE ULAŞIN