Turizme saç katkısı

Antalya Tanıtım Vakfı, antik çağda Akdeniz bölgesinde yaşayan kadınların saç modellerini turizme kazandırmak için çalışma başlattı

Turizme saç katkısı

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), tarafından antik çağda bölgede yaşamış güçlü kadınların saç modelleri gerçek saç örnekleriyle canlandırılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı proje ile antik çağdaki saç modelleri, 3 boyutlu olarak gerçek saçlarla uygulanacak. ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık'ın Antalya bölgesinde antik çağda yaşamış güçlü kadınları anlatan makalesinden esinlendiklerini söyledi. Ege, "Bu proje, dünyada ilk kez uygulanacak. Antalya ve Side müzelerinde yer alan bölgenin en önemli 20 kadınının heykellerini ele aldık. Bu heykellerin yüzlerini, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nden hocaların desteğiyle 3 boyutlu yazıcıyla tarıyoruz" diye konuştu.

AVRUPA'DA SERGİLENECEK
Antik çağdaki saç modellerini, gerçek saçlarla uygulayacaklarını kaydeden Ege, "Bu saçlarla dünyaya bu bölgede yüksek bir medeniyetin yaşamış olduğunu ve bu medeniyetin içinde kadınların nasıl rol üstlendiğini anlatacağız" dedi. Bu coğrafyada yaşamış güçlü kadın ve tanrıçaları, o dönem kültürünün yansıması olan saç modelleriyle ortaya koymak istediklerini belirten Ege, "Bu işi, Antalya'da iyi bir kuaför yapacak. 20 saçı önce ülkemizde, sonra Avrupa'da sergiyle gezdireceğiz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN