Atatürk’ü istiyorlar

Konyaaltı’nda kongre merkezine isim verme sürecinde yaşanan tartışmada söz sırası vatandaşlarda. Ortak görüş, merkezin isminin ‘Atatürk’ olarak değiştirilmesi oldu

Atatürk’ü istiyorlar
SABAH Akdeniz'in gündeme getirdiği, Konyaaltı'nda kongre merkezine isim verme sürecinde yaşanan tartışmada söz vatandaşlarda. AK Parti'li meclis üyelerinin Atatürk ismi verilme önerisi Konyaaltı Belediye meclis toplantısında oylatılma gereği bile duyulmadan reddedilmiş ve merkeze Nazım Hikmet adı verilmişti. Görüşü sorulan vatandaşların ortak görüşü, merkeze Atatürk ismi verilmesi oldu. Mustafa Kemal Atatürk'ün bu ülkenin ortak paydası olduğunu belirten vatandaşlar, belediye yönetimine çağrıda bulundu. Açılışını Kitap Fuarı ile yapan ve CHP İl Kongresi'ne de ev sahipliği yapan merkezin Konyaaltı ilçesinin tek kongre merkezi olduğunu vurgulayan Konyaaltı sakinleri, bu nedenle merkeze Atatürk isminin verilmesi görüşünde. Vatandaş, Nazım Hikmet isminin de başka bir yatırıma verilebileceğini düşünüyor.

ORTAK DEĞERİMİZ
İsmail Çağlı (50) beton yığını olmadığı için 10 yıl önce tercih ederek bölgeye taşındığını belirterek, "Bence yapılışından başlayarak hatalar var. Kongre merkezinin yapıldığı alanda deremiz vardı. Göçmen kuşlar bile dereye iniyordu. Bu doğal ortam yok edildi. İsmini tartışmadan önce bu tartışılmalıydı. Boğaçayı için ayağa kalkan çevreciler bu yıkımı es geçti" şeklinde konuştu. Ümmühan Akyol bölgeye yıllardır yeni bir yatırım yapılmadığını belirterek, "Tam olarak halkın yararlanacağı bir yatırım olmasa da yıllar sonra ilk kez bir yatırım yapıldı. İsim daha özenli seçilmeliydi" dedi. Kübra Dayan da Atatürk isminin verilmesi gerektiğini belirterek, "Belli siyasi görüşleri temsil eden isimler yerine, tüm halkın ortak değeri olan Atatürk ismi verilmeli" diye konuştu.

GENÇLER MERKEZ İSTİYOR
Öğrenciler ise kongre merkezi yerine kendilerinin yararlanabilecekleri bir merkez yapılmasını istedi. Öğrencilerin zaman geçirebileceği bir merkez olmadığını belirten Teoman Akkoyun (20), "Konyaaltı'nda gençlerin sağlıklı zaman geçireceği mekan yok. Burasının gençlik merkezi olmasını çok isterdik" ifadelerini kullandı. İsim verilme sürecinde yaşananlara da tepki gösteren Muhammet Şefik Yılmaz (23) ve Gülşen Akbulut (24) da "Atatürk'ün hitap ettiği gençler olarak Atatürk'ün mirasına sahip çıkmayı bir borç biliyoruz. Atatürk zırhı altında siyaset yapanların bu fikri benimsemediğini görmek üzücü" değerlendirmesini yaptı. Burak Çakmak (20) da Atatürk isminin Türkiye'nin birleştirici çatısı olduğunu belirterek, "Hepimizi bir araya getirecek Atatürk isminin verilmesini istiyoruz" dedi.

GRUP KARARINA AYKIRI İŞ BİRLİĞİ
MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy, Konyaaltı MHP meclis üyeleri Ali Düdükçü, Ali Taşkın ve Durmuş Avcıoğlu'nun disiplin kuruluna sevk edildiğini doğruladı. Meclis üyelerinin siyasi olarak partinin ilçe başkanlığına bağlı olduğunun altını çizen Aksoy, "Meclis üyelerinin, partilerinin ilçe başkanıyla görüşmeden, grup kararına aykırı bir şekilde belediye başkanıyla iş birliği yapmaları siyasi nezakete uymadı. Allah çarşılarına pazar versin" dedi. Nazım Hikmet'in de Türkiye'nin önemli bir değeri olduğunu vurgulayan Aksoy, "Ancak isim verme konusuna gelince Konyaaltı'nın ilk kongre merkezine verilmesi gereken isim Atatürk'tür" açıklamasında bulundu.

PARTİ MERKEZİ Mİ YAPILDI?
Kongre merkezinin açılışının ardından sadece CHP'nin kongresine ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Yusuf Bayraktar (70), "Buraya Muhittin Böcek kendi adını verse daha kabul edilebilir olurdu. Eğer sadece CHP'nin toplantılarını yapacaklarsa istedikleri isimleri versinler ama tüm halk yararlanacaksa herkesin fikri alınarak isim verilmeli" açıklamasında bulundu. Turgut Yetizler ise kongre merkezine Atatürk ismi verilmesini öneren AK Partililere Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in, "Siz de çok Atatürkçü oldunuz" sözlerine tepki gösterdi. Yetizler, "Sanki Atatürk sadece kendilerininmiş gibi bir tavır içindeler. Ama Atatürk hepimizin. Eğer Atatürk sevgilerinde samimilerse Atatürk ismi verilmesi önerisini de kabul ederler" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN