Turizmde 2018 hedefi büyük

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 2018’in turizmde sıçrama yılı olacağını söyledi. Kurtulmuş, Anadolu’da medeniyetlerin bıraktığı mirasın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi

Turizmde 2018 hedefi büyük
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 2018 yılı hedefinin 36 milyon yabancı turist ve 34 milyar dolar da turizm geliri olduğunu söyledi. Antalya Belek Turizm Merkezi'nde ulusal medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Kurtulmuş, sıcak gündemin yanı sıra turizm ve kültürel alanda yürüttükleri faaliyetlere ilişkin bir sunum yaparak soruları cevapladı. Kültür ve Turizm Bakanı olarak yaklaşık 6 aydır görev yaptığını anımsatan Kurtulmuş, Troya'dan Osmanlı'ya kadar 24 büyük medeniyetin Anadolu topraklarından geçtiğine, bunların her birinin geriye bıraktığı büyük bir miras bulunduğuna ve bunların hepsinin kabul edilmesi gerektiğine değindi. Turizm sektöründe pazar ve ürün çeşitlendirmesinin önemine dikkati çeken Kurtulmuş, 2018 yılı içerisinde Troya yılının kutlanacağını, bazı uluslararası örgütlerin yıllık toplantılarının Türkiye'de yapılacağını vurguladı.

RAKAMLAR UMUT VERİYOR
Turizmde 2014 yılının zirve yılı olduğunu, 2015 ve 2016 yıllarında ise turizmin adeta dibe vurduğunu aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, 2017'nin 32,4 milyon turist sayısı ve yaklaşık 26 milyar dolar turizm geliriyle tamamlandığını anımsattı. 2018'de tur operatörlerinden gelen erken rezervasyon konusunda ciddi bir kıpırdanma olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, "2018 yılı için 36 milyon turist ve 34 milyar dolarlık bir turizm geliri elde etmemiz hiç de zor değildir. Seyahat acentelerine verdiğimiz destekleri bu yıl da devam ettiriyoruz, yani en son 9 bin dolara kadar bu destekleri çıkartıyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN