Hayata tutundular

Savaşın yaktığı minik bedenler Antalya’da hayata tutundu. Tedavilerinde sona gelinen 8 çocuk Suriye’deki aileleriyle buluşacakları günü bekliyor

Hayata tutundular
Suriye'deki iç savaşta kimyasal bombalı saldırılar sonucu çıkan yangınlarda vücutları yanan, el ve ayak parmakları zarar gören Suriyeli 8 çocuğun Antalya'daki tedavisinde sona gelindi. Suriye'nin Hama, Halep ve İdlib kentine düzenlenen kimyasal ve bombalı saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Evlere düşen bombaların sobadan çıkardığı yangınlarda, çocuklar hem çeşitli yerlerinden yandı, hem de anne ve babalarını kaybetti. Vücudunun büyük bölümünde ağır yanıklarla ve uzuv kaybıyla savaştan kaçan çocuklar tedavi olmak ve hayatta kalabilmek için Suriye'yi terk edip Türkiye'ye sığındı.

İLK KEZ PARKA GİTTİLER
Yüz ve ellerindeki dikişlerin açılması ve yaralanmalarından korkulan çocuklar kısa süreliğine de olsa oyun parkına götürüldü. Gönüllülerin parkta yakından ilgilendiği çocuklar, ilk kez bindikleri salıncakta sallandı, kaydıraktan kaydı. Gönüllü annelerin temsilcisi Ayşegül Güneş, "Bu çocukların hiçbiri buraya yaşam amaçlı gelmiyor. Tedavileri yapıldıktan sonra ülkelerine veya ülkemizdeki akrabalarının yanına dönüyor. Ülkemizde çocukların tedavisi yapılıyor. Ama bir de bu çocukların sevgiye ihtiyacı var. Kendi çocuklarımıza tanıdığımız yaşama hakkını onlara da tanımalıyız" dedi.

TEDAVİLERİ BİTİYOR
Antalyalı gönüllü annelerin ve hayırseverlerin desteğiyle sınırdan alınan ve Antalya'da masrafları hayırseverler tarafından karşılanan bir misafirhanede kalan savaşın çocuklarının tedavisinin sonuna gelindi. Kiminin yüzünün kulaklarına kadar, kiminin ise el ve ayak parmaklarının yandığı çocuklara gönüllü anneler bir el, bir göz oldu. Vücutlarında savaşın ağır izlerini taşıyan çocuklardan, Bara Ahmed (3), Cana Kaddur (5), Amra Hachuseyin (7), Abdulselam Al-Nasr (8), Mohammed Rızzek (8), Menehir Al-Hassam (10), Usame Zeyn (10), Diana Hachuseyin'ın (10) bugün yüzleri gülüyor.
BİZE ULAŞIN