Talya’ya kötü haber geldi

Talya’ya kötü haber geldi
ANTALYA'NIN ilk 5 yıldızlı oteli olarak Muratpaşa ilçesi Gençlik Mahallesi'nde, 1970'li yıllarda denize sıfır inşa edilen Divan Antalya Talya Otel binasının, yaklaşık 50 yıllık süreç sonunda ekonomik ömrünü doldurduğu gerekçesiyle yıkılıp, yeniden inşa edilmesi gündeme geldi. Yaklaşık 2 yıldır da kapalı olan otelin, daha önce mahalle sakinlerinin karşı çıktığı son 2 katıyla ilgili açılan davalarda yıkım kararı verildi.

MAHALLELİ DAVA AÇTI
Büyükşehir ve Muratpaşa belediyelerinin aldığı imar planı değişikliği kararlarının iptaline ilişkin Gençlik Mahallesi sakinlerinden Abdullah Saraçoğlu, Yaşar Süzen, Lale Çalık Sarper ve Naciye Şule Sözen, Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme, planların mevzuata, şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve kamu yararına uygun olmadığı kanaatiyle iptal kararı verdi.

DAVALAR 30 YILDIR SÜRÜYOR
Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne istinaf yolu açık olarak verilen iptal kararıyla ilgili değerlendirmede bulunan mahalle sakinleri ise "Modern bir otel yapılmasına biz elbette karşı çıkmayız ama Fevzi Çakmak Caddesi'nin önünde deniz kıyısında dev bir kütle yaratmaya çalışmak, tam da virajda bir caddeyi komple karanlığa gömmek, Antalya siluetine, şehircilik esas ve planlamalarına aykırı bir durum. Artık bu karar, inşallah son mücadelemiz olur" dedi.
BİZE ULAŞIN