İmaj değiştiren proje

CHP’lilerin istemediği Konyaaltı Sahil Projesi’ne Antalya Kent Konseyi sahip çıktı. Konsey, projenin kente katkı sağlayacağını açıkladı

İmaj değiştiren proje
CHP'li 'istemezükçü' grubun Konyaaltı Projesi'ne karşı yürüttüğü eylemlere cevap gecikmedi. STK temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan Antalya Kent Konseyi, projeye sahip çıktı. Konsey, konu ile ilgili rapor hazırladı. Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Ebru Manavoğlu ve TMMOB Mimarlar Odası Onur Kurulu Üyesi, eski Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı ve Antalya Kent Konseyi İmar Komisyonu üyesi Recep Esengil imzalı raporda, Konyaaltı Sahil Projesi'nin kentin gelişimine ve imajına katkı sağlayacağı vurgusu yapıldı. Rapora göre proje, bölgedeki turizmin gelişmesinde de önemli rol oynayacak. Konyaaltı Sahili Projesi ile semtte kentlilik bilincinin artacağının belirtilmesi de dikkat çeken ifadeler arasında.

DENETLEME KURULU ÖNERİSİ
Manavoğlu ve Esengil imzalı raporda, projenin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için öneriler de yer alıyor. Bunların başında kamusal alanların fonksiyonlarına uygun olarak işletilmesi ve olası bozulmaların önlenmesi amacına yönelik hukuki alt yapıların oluşturulması isteniyor. Raporda sorunlarla ilgili önlem alınması gerekliliği vurgulanırken, projede tek şeritle sınırlı kalan taşıt trafiğinin tamamen kaldırılması önerisi de geldi. Alan Yönetimi Planı Denetleme Kurulu adı altında oluşturulması önerilen kurulun Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunu paylaşması ve projenin daha sağlıklı ilerlemesi için fikir alışverişi yapılması gerektiği savunuldu.

Furkan YAZICI / ANTALYA
BİZE ULAŞIN