Organ seferberliği

Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ‘Sağlıklı Gençler Grubu’ organ bağışı için harekete geçti. ‘Son Umut’ projesinde 100 bin kişinin organlarını bağışlaması için çalışma başlatıldı

Organ seferberliği
Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 'Sağlıklı Gençler Grubu'nun organ bağışının artırılması için hazırladığı 'Son Umut', 'The Last Hope' adlı proje kapsamında 100 bin kişinin organlarını bağışlaması için çalışmanın startı verildi.

YABANCI ÖĞRENCİ DESTEĞİ
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Feray Elma, projelerinin Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Birliği tarafından desteklendiğini söyledi. Proje kapsamında 3 Şubat tarihinde Olbia Çarşısı'nda etkinlik düzenleyeceklerini de belirten Elma, "Etkinliğe İspanya, İtalya, Azerbaycan ve Yunanistan'dan gelen öğrenci grupları da destek verecek. 'Uluslararası kültür gecesi ve resepsiyon' etkinliği de yapılacak" dedi.

100 BİN KİŞİ BEKLİYOR
Feray Elma, organ yetmezliği nedeniyle yaşamı tehdit altında olan bireyleri kurtarmak amacıyla bu projeyi uygulayama koyduklarını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya genelinde bir yılda canlı veya beyin ölümü gerçekleşmiş donörden yaklaşık 120 bin organ nakli yapıldığını da belirten Elma, "Türkiye'de 2008-2017 yılları arasında 28 bin 554 organ nakli yapıldı. Her yıl bu hastaların 100 bini uygun organ bulunamadığı için yaşamını yitiriyor" diye konuştu.

KATILIM SAĞLAYACAĞIZ
Proje uygulayıcılarından doktora öğrencisi Veli Ercan Çetintürk ise halkın yoğun olduğu noktalarda vatandaşların organ bağışı yapmaları için stantlar kuracaklarını bildirdi. Stantlarda herkesi organ bağışı konusunda bilinçlendireceklerini de belirten Çetintürk, "Türkiye'de her yıl yaklaşık 2 bin kişi organ bulunamadığı için yaşamını yitiriyor. Üzerinde önemle durulması gereken konu insanları organ bağışı için teşvik etmek ve ölüm sonrası nakil oranını artırmaktır" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN