Ranta kurban ettiler

Antalya’nın CHP’li Döşemealtı Belediyesi Galericiler Sitesi yapmak istediği 100 dönüm araziyi talan etti. Bölgedeki mezarlar projeyi rafa kaldırttı. Belediye o alanı satışa çıkardı

Ranta kurban ettiler
Antalya'nın CHP'li Döşemealtı Belediyesi'nin 'Ali Cengiz Oyunu', arazi satış ihale ilanı ile gün yüzüne çıktı. İlçede belediye eliyle 100 dönümlük alanda yapımına başlanan 600 dükkanlık 'Ototalya' isimli Oto Galericiler Sitesi Projesi rafa kaldırıldı. Site için bölgede birçok ağaç kesilerek katledilmiş ve bu olay büyük tepki çekmişti. Belediyenin yapımına devam ettiği site arazisinde antik mezarlar çıkmış ve Müze Müdürlüğü'nün oluru ile üstü kapatılarak sitenin yapımı devam etmişti.

TOPTANCI HAL ALANIYDI
İmar planında daha önce toptancı hal olarak görülen 100 dönümlük alan, Döşemealtı Belediyesi'nin başka bir alanı yeni otogar yapımı için Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne devretmesi sonrası, galericiler sitesi yapılması amacıyla ticari (toplu iş yeri) alana dönüştürülmüştü. Projenin rafa kalkması sonrası projeyle ilgili çalışmaları yürüten Döşemealtı Belediyesi'nin iştiraki olan Döşemeyol A.Ş. araziyi satışa çıkardı.

DEĞERİ 4'E KATLANDI
Yeni otogar ve Antalyaspor Tesisleri arasında yer alan arazi, ticari alan olarak düzenlenmesi sonrası değerine değer kattı. Döşemeyol A.Ş'nin 100 dönümlük araziyi 23 Kasım 2017'de ihaleye çıkarttığı belirlendi. 100 dönümlük arazinin tapu kaydında antik mezar nedeniyle 25 metrekarelik 'Korunması Gerekli Kültür Varlığı' yer alması dikkat çekiyor.

45 MİLYON LİRAYA SATIŞTA
45 milyon lira bedelle satışa sunulan ve geçici teminat olarak 1 milyon 350 bin lira değer biçilen arazi için ihalede talipli çıkmadı. Belediye yönetiminin nasıl bir yol izleyeceği merakla beklenirken, yüksek bedeli nedeniyle alıcı çıkmayan arazinin parsel parsel satışa çıkartılabileceği iddia ediliyor. Ancak, arazinin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı notlarında, 'Toplu iş yeri alanı tek ada, tek parsel şeklinde düzenlenecek olup, ifraz edilemez' şartının yer alması belediyenin önündeki en büyük engel olarak görülüyor. Bu madde, arazinin parçalanarak satılmasının önüne geçiyor. İfraz, 'tek parseldeki taşınmazın bölünerek paylaşılması işlemi' anlamına geliyor. Arazide emsalin 1.5 olarak, maksimum yapı yüksekliğinin ise 18.5 metre olarak belirlenmesi işi çıkmaza sokuyor.

MÜZE NEKROPOL UYARISI YAPMIŞTI
ÇAM ağaçlarının kesilmesiyle gündeme gelen Oto Galericiler Sitesi inşaatında ortaya çıkan mezarın incelenmeden iş makineleriyle arazinin düzleştirilerek kapatıldığı iddiaları yetkilileri harekete geçirmişti. SABAH Akdeniz'in konuyla ilgili haberi sonrası Yeşilbayır Mahallesi'nde yer alan inşaat alanına giden Antalya Müze Müdürlüğü yetkilileri üzeri düzlenmiş arazide toprak altında kalan mezarı incelemiş ve buluntunun geç Roma dönemine ait bir mezar olduğunu tespit etmişti. İskelet kalıntılarının da yer aldığı mezar bölümü koruma altına alınmıştı. Müze Müdürlüğü, alanın bir nekropol olması ihtimaline karşı da Döşemealtı Belediyesi'ni uyarmıştı.
BİZE ULAŞIN