Çifte fuar bereketi

Antalya’da eş zamanlı olarak düzenlenen 29. Hotel Equipment ile 25. Food Product fuarları ANFAŞ’ta açıldı. Fuar, 20 Ocak’a kadar ziyarete açık olacak

Çifte fuar bereketi
Antalya'da düzenlenen 29. Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı (29. Hotel Equipment) ile 25. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı (25. FoodProduct) kapılarını ziyaretçilerine açtı. Expo Center'da eş zamanlı olarak açılan fuarlar, yerli ve yabancı konaklama, ağırlama ve ikram sektörünün profesyonellerini bir araya getirdi.

HER ŞEY TURİZM İÇİN
Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Antalya'ya gelen turist sayısını artırmayı hedeflediklerini, bütün çalışmalarının buna yönelik olduğunu söyledi. Turizmi tüm yıla yaymak istediklerini belirten Ateş, bunun için de katma değeri yüksek kongre ve fuarcılığa ayrıca önem verdiklerini ifade etti.

410 FİRMA KATILIYOR
Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ (ANFAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı da sektörün, yoğun ilgi gösterdiği fuarların yapıldığı 40 bin metrekarelik kapalı alanı tamamen doldurduğunu dile getirdi. Söz konusu iki fuarın geçen yıla kıyasla yüzde 40 büyüdüğüne dikkat çeken Bıdı, toplam 410 firmanın 3 bin 500'ün üzerinde markayla 4 gün boyunca ürünlerini sergileyeceklerini belirtti. ANFAŞ'ın ülke ve kent ekonomisine sağladığı katkının artarak devam edeceğini vurgulayan Bıdı, stratejik ülkelerde turizm ve gıda sektöründe yeni hedef pazarların oluşumuna katkı sağlayacak tanıtım çalışmaları yapacaklarını bildirdi. Bıdı, 2019'da fuarı daha da büyüteceklerini kaydetti.

20 OCAK'A KADAR AÇIK
TİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki de mutfak sektöründe dünyada 10'uncu sıralardayken ikinci sıralara geldiklerini belirterek, "İtalya'dan sonra ikici sıradayız. Hem gıdada hem cihazlarda Türk malı kullanmalıyız" dedi. Almanya Büyükelçilik Birinci Müsteşarı Ekonomi ve Ticaret Bölüm Başkanı Rüdiger Lotz da Antalya'nın tarım ve turizm açısından önemli bir kent olduğunu söyledi. Almanya ile Türkiye arasında son iki yılda bazı problemlerin yaşandığını dile getiren Lotz, "Antalya'da daha çok Alman turist görmeye başlayacağız" diye konuştu. Fuarlar, 20 Ocak'ta sona erecek.

TİCARET SAVAŞLARI ÖNLER
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin de fuarların turizm, tarım, sanayi ve ticaret sektörlerini bir araya getirerek hem ülkelerin kalkınmasına hem de dostluğun ve barışın güçlenmesine katkıda bulunduğunu aktardı. ATSO Başkanı Çetin, "Ticaretin dünyaya en önemli katkısı, savaşları önleyici ve azaltıcı etkisidir. Bunun en iyi örneği Avrupa ülkelerinin iki büyük savaştan sonra ekonomik birlik kurmuş olmalarıdır" dedi.

Esin BOZDEMİR / ANTALYA
BİZE ULAŞIN