EXPO’ya yeni planlama

Antalya’daki EXPO 2016 alanı, özelleştirme kapsamında otel, eğlence merkezi ve gazino alanı olarak tahsis edilmekten kurtarıldı. Konu ile ilgili AK Parti Antalya milletvekilleri özel çaba gösterdi

EXPO’ya yeni planlama
ANTALYA'DA 112 hektar üzerinde kurulu Türkiye'nin ilk EXPO organizasyonu olan EXPO 2016 alanı, Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile özelleştirme kapsamında otel, eğlence merkezi, gazino alanı olarak tahsis edilmekten, AK Parti Antalya milletvekillerinin teşebbüsüyle kurtarıldı. 13 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanıp ihale aşamasına gelen proje askıya alındı. İçinde STK'ların da bulunacağı bir komisyon kurularak alanın bir sağlık üssü olarak kullanılması hedefleniyor.

ÖZELLEŞTİRME
Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alınan EXPO 2016 uluslararası sergi alanının mevcut durumunun korunarak ekonomiye kazandırılması amacıyla "Ticaret-turizm alanı, fuar, panayır ve festival alanı, teknik altyapı alanı, resmi kurum alanı (karakol), su yüzeyi (kanal) ve yol" olarak planlandı. Plan değişikliğiyle alana, ticari alanlar ilave edildi. Durumdan haberdar olan Antalya milletvekilleri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu öncülüğünde harekete geçip hem Özelleştirme İdaresi hem de Maliye Bakanlığı ile görüşmeler yaptı. Planlamanın Antalya halkının bilgisi dahilinde görüşler alınarak yapılması gerektiğini ifade eden AK Parti Antalya milletvekilleri, Resmi Gazete'de yayınlanıp ihale aşamasına gelen projeyi askıya aldırdı.

SAĞLIK MERKEZİ OLABİLİR
AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, "Alan içindeki yapıların korunarak Antalya halkının hizmetinde olmasını istiyoruz. Özelleştirme İdaresi'nin Maliye Bakanlığı'yla birlikte bir tasarrufu oldu. Bunun yeniden revize edilerek Antalya için daha kazanımlı olması adına bir komisyon oluşturuyoruz. Komisyonda milletvekillerimiz olacak. İlk düşüncemiz buranın sağlık turizmi alanında hizmet vermesi. Kış turizmine katkı sağlayacak sağlıkla ilgili planlama yapılabilir" dedi.

EXPO'DA MEVCUT YAPI KORUNACAK
EXPO'nun hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın mevcut yapısının bozulmayacağını vurgulayan Enç, "O yeşil alanın ve yapının korunması gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın da o yönde talimatı var. Burada çok katlı binalar değil, sağlık merkezine paralel yapılar yapılabilir. Binalarla kapatılmayacak. Antalyalıların nefes alabileceği peyzajı çok güzel ama sürdürülebilir bir hale getirmek istiyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN