Çocuklar serada büyüyor

Antalya’nın Kumluca ilçesinde, örtü altı sebze ve meyve üreticilerinin çocukları serada büyüyor. Çocuklar seranın ortasına serilen halı, kilim ve kartonların üzerinde uyuyor

Çocuklar serada büyüyor
Türkiye'nin önemli örtü altı yaş sebze ve meyve üretim merkezlerinden Antalya'nın Kumluca ilçesindeki sera üreticileri birçok zorluğa göğüs gererek üretim yapıyor. Haftalık izni olmayan ve hastalandıklarında doktora dahi gitmeye vakit bulamayan üreticiler, 7 gün 24 saat, ürünlerinin yetişmesi için çalışıyor. Kadın-erkek demeden, her gün sebze ve meyveleriyle ilgilenen üreticiler, çoğunlukla çocuklarına da vakit ayırmakta zorlanıyor.

SERADA UYUYORLAR
Okula gitmeyen çocukların çoğu günlerini serada aileleriyle geçiriyor. Okula gidenler de döndüklerinde ya serada anne ve babalarına yardım ediyor ya da kardeşleriyle ilgileniyor. Ailelerinin seraya getirmek zorunda kaldığı küçük çocuklar ise yere serilen halı, kilim ve kartonların üzerinde uyumaya çalışıyor. Kimi anneler de bez ya da iplerle sırtlarına bağladıkları çocuklarıyla serada ürün topluyor.

ÇOCUKLARIN GELECEĞİ
Sebzelerden de çocuklardan da vazgeçemediklerini söyleyen 55 yaşındaki Fatma Özkan "Bunlar, bizim çocuklarımız; sebzeler de bizim çocuklarımız. Çocuklarımıza baktığımız gibi sebzelerimize de bakıyoruz. Sıcakta, soğukta don oluyor nöbet bekliyoruz. Yağmurda ıslanıp, geliyoruz. Herşeyimiz bunlar. Sebzelerimiz, çocuklarımızın geleceği" dedi.
BİZE ULAŞIN