Kemerliler isyanda

CHP’li Kemer Belediye Başkanı’nın babası oğluna isyan bayrağı açtı. Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Baba İsmail Hakkı Gül, “Boşluğu Türel dolduruyor” dedi

Kemerliler isyanda
Antalya'nın Kemer ilçesinin, tarihinin en talihsiz ve hizmetten uzak dönemlerini geçirmesi ilçe halkını isyan ettiriyor. Antalya'da turizmin başladığı yer olarak bilinen Kemer ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün babası İsmail Hakkı Gül bile isyan edenlerin arasında yer aldı. Baba Gül, son dönemlerde hizmetin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in yaptığı yatırımlarla kendini gösterdiğini söyledi. Baba Gül, "Kemer'in hizmete ne kadar ihtiyacı olduğunu biliyorum. Menderes başkanımız bu eksikliği gideriyor. Kendisine Kemerliler olarak teşekkür ediyoruz" dedi. Başkan Gül'ün eniştesi Emin Gül de, "Liman Caddesi'ne en son Başkan Mustafa Gül, alabalık havuzu benzeri estetikten yoksun bir düzenleme yapmıştı. Estetik bir değişikliğe ihtiyaç vardı. Sıcak asfalt vardı, bu yönetim asfaltı kaldırıp taş döşedi. Kemer her anlamda artık taş devrinden çıkmalı" ifadelerini kullandı.

CADDELER 1 YILDIZLI
Kemer, son yıllarda tünelleri de içeren dev karayolları yatırımları ile şimdi çok daha ulaşılabilir hale gelirken bu yatırımlara otellerdeki yenileme çalışmaları eklendi. 5 yıldızlı otellerin çevresindeki ilçe merkezi ise çağın gerisinde kaldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de bu gidişata, "Kemer hala 1980 model. 2020 model yapacağız" yorumunu yapmıştı. AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, bölgede birçok 5 yıldızlı tatil köyü ve otel olmasına rağmen ilçe merkezinin 1 yıldızlı bile olmadığını söyledi. Minta, "Liman Caddesi'nde Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel önemli bir projeye imza atıyor. Kemer'in birçok yerinde yenilenmeye ihtiyaç var" dedi. Minta, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun desteğiyle Kemer'e modern hükümet konağı ve adliye sarayının temelinin atılacağını, ilçedeki kamu hizmetlerinin daha da hızlanacağını vurguladı.

SU YALAĞI BENZETMESİ
Kemerlilerin isyanına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel kulak verdi. Türel ilçenin kalbini oluşturan Liman Caddesi'nde 11 milyon liralık yenileme yatırımına start verdi. Yaz sezonuna yetiştirilecek çalışmalar sayesinde cadde, turizmin gözbebeği haline gelecek. Söz konusu caddede en son çalışma 2009 seçiminden önce Kemer Belediye Başkanı AK Parti'li Hasan Şeker tarafından yapılmıştı. Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül tarafından yapılan ve gelişigüzel yapıldığı iddia edilen düzenlemeler, vatandaşlar tarafından, 'su yalağı', 'mezar' ve 'alabalık havuzu' gibi sözlerle eleştirilmişti.

HALK DENİZE GİREMİYOR
Kemer Merkez Muhtarı Yusuf Salova, ilçedeki halk plajlarının özelliğini kaybettiğini söyledi. Salova, "Halkın denize girebileceği bir alan yok. Buralar hanutçuların cirit attığı yerler oldu" dedi. İlçede mezbelelik halinde olan balıkçı barınağı ise kaderine terk edilmiş durumda. İlçe sakinlerinden Mustafa Kurga ise, 40'ın üzerinde teknenin yer aldığı barınakla ilgili Başkan Gül'ün seçimden önce yeni proje sözü verdiğini hatırlatarak, "Ancak bu proje hayata geçmedi. Buraya gelen turistlerden utanıyoruz" diye konuştu.

YATIRIMLARA DEVAM
Kemer'i çağdaş görünüme kavuşturmak amacıyla Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in 1980'li yıllarda yapılan ve yetersiz kalan arıtma tesisinin yeniden yapılması için 200 milyon lira yatırım bedelli proje hazırladığı bildirildi. Yapılacak arıtma tesisinin üzerinde, futbol sahaları, park ve yürüyüş alanlarının yer alacağı açıklandı. Kemer Ralli alanına ise yapılması planlanan kongre merkezi projesi ise CHP'li meclis üyelerinin engellemesi ile şimdilik rafa kalktı.

ESNAFTAN GÖRÜŞLER
Emin Gül: "Liman Caddesi'ne en son Başkan Mustafa Gül, alabalık havuzu benzeri estetikten yoksun bir düzenleme yapmıştı. Estetik bir değişikliğe ihtiyaç vardı. Sıcak asfalt vardı, bu yönetim asfaltı kaldırıp taş döşedi. Kemer her anlamda artık taş devrinden çıkmalı."
Yılmaz Hamurcu: "Yeni proje ile caddenin güzelleşeceğine inanıyoruz. 30 yıldır bu bölgedeyim. Kemer'in yatırımlara ihtiyacı var."
Hüseyin Uysal: "Kemer'deki sahipsizlik esnafın da düzensizliğine neden oluyor. Esnafın da kendine çeki düzen vermesi gerekiyor. Kontrol eden bir mekanizma olması gerekiyor."
Nejat Düz: "Kemer turistik alışverişin merkezi konumunda. Liman Caddesi'nin bina değeri 3 milyar lira. Buna uygun yatırımlar yapılmalı."
Mesut Poyraz: "Kemer turizme ilk açılan bölge. Ama ne yazık ki yıllardır öksüz kaldı. Şimdi Liman Caddesi'ndeki düzenleme ile sahipsiz olmadığımızı hissettik."
Arif Selçuk: "2016 turizm sezonu çok kötüydü. 2017'de biraz olsun yaralar sarıldı. 2018'den yeni yatırımlarla birlikte daha da umutluyuz. Caddenin yenilenmeye ihtiyacı vardı."
Cengiz Taşdemir: "Cadde düzenlemesi alışverişe yüzde 20-30 artış getirir. Daha kaliteli turistin gelmesi, turistin otelden çıkması için kent merkezinin yaşaması gerekiyor."


Talat ÖZTUZSUZ - Furkan YAZICI / ANTALYA
BİZE ULAŞIN