16 yıllık yükseliş

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın son dört dönemdir başkanlık koltuğunda oturan Mehmet Ali Alkan, önceki dönem çalışmalarını ve gelecek dönemle ilgili planlarını anlattı

16 yıllık yükseliş
Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın yarın yapılacak seçimi öncesi son dört dönemdir başkanlık koltuğunda oturan Mehmet Ali Alkan, yaptıkları çalışmaları ve gelecek dönemle ilgili planlarını anlattı. Göreve geldiklerinde taksi plaka değerlerinin çok düşük olduğunu belirten Alkan, "Bir 'M' plaka ile 100 tane 'T' plaka alınıyordu. Biz bu değeri artırmak için farklı çalışmalar yaptık. 300'e yakın taksi durağını 183'e düşürüp kavgayı önledik" dedi.

TEK TİP DURAK
Taksi plaka değerinin, 2002'ye göre 100 kat, 2010'a göre ise 10 kat arttığını anlatan Mehmet Ali Alkan, durak düzenlemesi için Antalya Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışma yaptıklarını kaydetti. Antalya'da tüm taksi durak kulübelerinin tek tip olacağını vurgulayan Alkan, "İlçe belediye başkanlarımız da bu konuya sıcak bakıyor. Gelecek dönemde bunu tamamlamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

ESNAFA UCUZ ARAÇ
TŞOF yönetiminde de 12 yıldır görev aldığını hatırlatan Başkan Alkan, ticari araçlarda ÖTV'nin 3 yıl süreyle kaldırılmasının da kendi talepleri olduğunu açıkladı. Başkan Alkan, "Ticari araç yenileme en çok Antalya'da gerçekleşti. Girişimlerimiz sonucu esnafımız 4-4 bin 500 lira daha ucuza araç aldı. Firmalar odamıza 8 araç bağışladı" diye konuştu.

TURUNCU DEVRİMİ
Nakliyeci esnafı için plaka tahdidi getirmek istediklerini ama bakanlık tarafından kabul edilmediğini anlatan Alkan şunları söyledi: Büyükşehir Belediyesi ile konuyla ilgili çalışma yaptık. Nakliyeci esnafına tek tip getirelim istedik. Portakal renginde karar kıldık. Şehir içi nakliyeci esnafımız artık portakal rengi araçlarla hizmet verecek. Nakliyeciler için 22 noktada da duraklar oluşturulacak.

DENETİM RAPORU TEMİZ ÇIKTI
Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, 21 Ocak'a ertelenen seçim öncesi rakibinin iddialarına da cevap verdi. Rakibinin kendisini sürekli Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na şikayet ettiğini anlatan Alkan, "Tahmini gider bütçesinde, 'bakım onarım ve tefrişat' başlığı için 200 bin TL yazılmış. Arkadaşımız tefrişat başlığını, teftiş gideri olarak anlamış. Bunu bile şikayet etmiş. Müfettişe 200 bin TL verildi diye iftira atmış. Müfettişler 6 ay odamızda denetim yaptı. Her denetim biterken, bir başka konuda şikayet etti. Denetimlerde hiçbir yolsuzluğumuz olmadığı görüldü" dedi.

GENEL KURULA SUNULACAK
Müfettiş raporunda yer alan, 'taksi duraklarına plaka yazılırken kura yöntemi uygulansın' önerisinin de oda genel kurulunda gündeme alınacağını ve çıkacak karara göre hareket edileceğini sözlerine ekledi. Rakibi Niyazi Özçelik'in 14 tane VIP aracı ve 20 kiralık aracı olduğunu açıklayan Alkan, "Taksicinin işini alıyor. Oda kaydımızda benim mesleğim taksicilik çıkıyor. Onun kaydında ise araç kiralama çıkıyor. 2 dönemdir bu arkadaşımız aday. Biz bugüne kadar bunlardan bahsetmedik" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN