Kesme çiçek desteği

Kesme çiçek desteği

Türkiye'de kış mevsiminde, bahar havasında birbirinden renkli ve güzel çiçek üretiminin devam ettiği Antalya'da, Vali Münir Karaloğlu, cenaze, düğün gibi etkinliklerde metal çelenk gönderen belediye, vakıf ve derneklere, "Teneke çelenk yerine, çiçek kullanın" çağrısında bulundu.

TÜRKİYE'DE BİLİNMİYOR
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, çiçek mezatına katılarak Türkiye'nin turizm ve örtüaltı tarım sektöründeki en önemli ili konumundaki Antalya'da çok bilinmeyen kesme çiçek sektörüne dikkat çekti. Çiçek toplayıp seraları da gezen Vali Karaloğlu, süs bitkileri sektöründe Türkiye'nin 100 milyon dolarlık bir ihracat potansiyeli olduğunu belirterek, bunun yüzde 60-65'inin Antalya'dan sağlandığını söyledi. Karaloğlu, "Serada ürettiğimiz sebzemiz bilinir, muzu, avokadosu, portakalı bilinir ama çiçeğimiz çok fazla bilinmez. Bunu duyarmamız lazım" dedi.

TENEKE YERİNE ÇİÇEK
Sektörün istekleri ile ilgili konuşan Karaloğlu, sektörle birlikte çalışmalar yapılacağını dile getirdi. Hastanelere çiçek alım yasağıyla ilgili Sağlık Bakanlığı'nın hijyen bakımından yasaklayıcı bir hükmü yoksa çözülebileceğini anlatan Vali Karaloğlu, "Belki vakıf ve derneklerimiz teneke çelenkten vazgeçip, kentin ürettiğini tüketme noktasında da yardımcı olur" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN