AÜ dünyaya açıldı

FETÖ kumpasından kurtulan Akdeniz Üniversitesi kabuğunu yırtmaya başladı. Tarihinde ilk kez ‘Dünya Üniversiteleri’ sıralamasında ilk 1000 arasına girdi

AÜ dünyaya açıldı
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) tarihi bir başarıya daha imza attı. FETÖ soruşturmalarında canı yanan ve bu talihsiz zinciri kıran Akdeniz'in bilim yuvası, dünyanın en iyi üniversitelerini sıralayan Times Higher Education 'Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2017' raporuna göre tarihinde ilk kez ilk 1000 üniversite arasına girmeyi başardı. Eski Rektör İsrafil Kurtcephe'nin görevden alınması ile birlikte önce vekaleten, sonra da seçimle rektörlük koltuğuna oturan Prof. Dr. Mustafa Ünal, 2017'nin üniversitelerinde atılım yılı olduğunu söyledi.

ÇİFTE BAŞARI YAKALANDI
AÜ Rektörü Ünal, Akdeniz Üniversitesi'nin URAP 2017 raporuna göre de 'dünya genel sıralaması yapan 10 kurumdan en az 6'sında yer alan '17 Türk Üniversitesi' içine ilk defa 14'üncü sıradan girdiğini vurguladı. Kalite odaklı büyüme hedefiyle eğitim, araştırma-geliştirme, fiziki altyapı ve donanım olarak gelişim hedefinde olduklarının altını çizen Mustafa Ünal, "2017'de Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Demre Dr. Hasan Ünal Meslek Yüksekokulu kuruldu. Havacılık, kök hücre, sosyal politika ve göç, biyomedikal teknolojiler, enerji ve yaşlılık gibi hayati öneme sahip alanlarda araştırma ve uygulama merkezleri faaliyete geçti. Şu an itibariyle 23 fakülte, 3 yüksekokul, 7 enstitü, 1 konservatuar, 12 meslek yüksekokulu ve 60 araştırma ve uygulama merkezi olmak üzere toplam 106 birimle eğitim öğretim veriyoruz" diye konuştu. Ünal, Kemer'de Denizcilik Fakültesi ile Antalya Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulması için de YÖK'ten onay çıktığını bildirdi.

YENİ SAĞLIK YATIRIMLARI
Rektör Prof. Dr. Ünal, "Yönetim olarak, öncelikli projelerimiz arasında sağlık yatırımları yer alıyor. Yurt dışından tedavi için gelen hastalar da gün geçtikçe artıyor. Kapasitemizi bütün taleplere cevap verebilecek şekilde çağın teknolojisine uygun, nitelikli bir şekilde büyütmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Araştırma ve Uygulama Hastanesi projesi kapsamında bulunan G Blok'un 320 yatak kapasiteli Onkoloji Hastanesi olarak düzenlenmesine karar verildiğini hatırlatan Ünal, aynı anda 210 hastanın tedavi edilebileceği Diş Hastanesi'nin de 2018 sonlarında açılmasının planlandığını açıkladı. Ünal, organ nakli konusunda yapılacaklar ile bu alanda öncü olmaya devam edeceklerini de söyledi.

ARAŞTIRMA ODAKLI ÜNİVERSİTE
Mustafa Ünal, Akdeniz Üniversitesi Stratejik Planı'nın 2017 yılı Mayıs ayında bir yıllık bilimsel çalışmanın sonunda hazırladıklarına değindi. Ünal, "Önümüzdeki yıllarda belirlediğimiz hedefe göre uygun planlamalar ve kaynak kullanımıyla yol alacağız. Araştırma temasının içerisinde 'katma değeri ileri teknoloji üretimi' ve 'üniversite- sanayi işbirliği' süreçleri ana eksenimiz olacak" ifadelerini kullandı.

'SOSYAL' REKTÖR
SOSYAL medya üzerinden öğrencilerle yakın iletişimi ile dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, "Gerek sosyal medyadan gerekse yüz yüze, oldukça güzel bir iletişimimiz var. Ancak öğrenci odaklı yaklaşımımız bu sıcak iletişimle sınırlı değil. Öncelikli hedefimiz onların kaliteli bir eğitim alması ve üniversitemizin sunduğu tüm olanaklardan yararlanarak başarılı bir şekilde mezun olması. Öğrencilerimize her zaman kapımız açık. İhtiyaç duydukları her durumda yanlarında olmaya gayret gösteriyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN