Ezgi’nin romanlık yaşama sevinci

Doktorların yürüyemez, göremez ve duyamaz dediği MPS hastası 20 yaşındaki Ezgi Polen Çelik, anne sevgisiyle hayata tutundu. Ezgi Polen, şimdi de bir roman yazıyor

Ezgi’nin romanlık yaşama sevinci
Antalya'da MPS hastası (iskelet yapısında şekil bozukluğu) 20 yaşındaki Ezgi Polen Çelik, azmi ve anne sevgisi ile hayata tutundu. Liseyi açıktan okuyan ve 2'nci sınıf öğrencisi olan Ezgi Polen, haftanın bir gününü hastanede geçirmek zorunda olmasına rağmen hedefi üniversiteyi bitirmek. Anne Nuray Çelik, kızı Ezgi Polen'e teşhis koyulmasının ardından doktorların kendisine, "Bu çocuğun yürümesi, görmesi ve duyması imkansız" dediğini ifade etti. Anne Çelik, "Ben buna aldırış etmedim. İlaçların yanında kızımı sevgimle hayata bağladım" dedi.

ONUNLA BİRLİKTE OKUDUM
Anne Nuray Çelik, "Ezgi Polen ile birlikte ben de okula gidip geldim. Onunla birlikte okudum. Bakımını ve ilaçlarını sınıfta yaptım" diye konuştu. Çelik, 2006 yılında Antalya'ya geldiklerini ve Ezgi Polen'in eğitim hayatına İbrahim Akyüz Okulu'nda devam ettiğini anlatarak, "Ortaokul son sınıfı evde okudu. Öğretmenler günlük gelip dersleri evde verdi. Takdirle okulunu bitirdi. Doktorların yürüyemez, göremez ve duyamaz dediği kızımı sevgimle ayakta tuttum. Evde yürümeyi öğrendi. Görmesinde ve duymasında hiçbir sıkıntı yok" ifadelerini kullandı.

ENGEL OLMASINLAR YETER
Anne Nuray Çelik, engelli kızı için kimseden özel bir şey istemediğini tam aksine kendisine engel olunmamasının yeterli olacağını söyledi. En büyük engellerinin ise yollarda engelli araçlarının geçeceği noktalara bilinçsiz sürücülerin araç park etmesi olduğunu ifade eden anne Çelik, "Toplu ulaşım araçları bizleri almak istemiyor. İnerken uygun yerde indirmiyorlar" diyerek yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Engelli çocukları olan ailelere de seslenen anne Çelik, "Hiçbir zaman çocuklarına 'Yapamazsın' cümlesini kullanmasınlar" diyerek nasihatte bulundu.

ROMANIN İSMİ 'MÜHÜR'
Açık liseyi okuyan Ezgi Polen, anne sevgisini satırlara döken şiir ve roman da yazmaya başladı. 160 şiiri olan Ezgi Polen'in hedefi üniversiteye gitmek ve edebiyat eğitimi almak. Şu anda 'Mühür' adını verdiği romanını yazdığını da belirten Ezgi Polen, "Bugüne kadar binlerce kitap okudum. 160 şiir yazdım, yazmaya devam edeceğim" dedi. Sakız ismindeki köpeklerini çok sevdiğin belirten Ezgi, "O benim en büyük yardımcım. Gece anneme seslendiğimde duyuramadığım zaman Sakız gidip annemi uyandırıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN