Muratpaşa’da Beşiktaş çıkmazı

Muratpaşa Belediyesi’nin tarihi Kaleiçi’nde yer alan Ömer Reis Çıkmazı’nın isminin Beşiktaş’ın efsane başkanı ‘Süleyman Seba’ olarak değiştirilmesi önerisi mecliste tartışma yarattı

Muratpaşa’da Beşiktaş çıkmazı
Antalya'nın Muratpaşa Belediyesi'nin tarihi Kaleiçi'nde yer alan Ömer Reis Çıkmazı'nın isminin Beşiktaş'ın efsane başkanı Süleyman Seba olarak değiştirilmesi önerisi tartışma yarattı. Ömer Lütfü Efendi'nin 1800'lü yılların sonunda, 1912'de hayatını kaybedene kadar üç dönem Antalya Belediye Başkanlığı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevini yürüttüğünü belirten AK Parti grubu, isim değişikliği önerisine tepki gösterdi. Ocak ayı meclis toplantısında AK Parti grubunun yaptığı muhalefet ile konu gündemden çekildi ve yeniden görüşülmek üzere oy birliği ile İsim Verme Komisyonu ile Gençlik ve Spor Komisyonu'na havale edildi. Değişiklik talebinin, Antalya Beşiktaşlılar Derneği'nden geldiği ortaya çıktı. 500 dernek üyesinin imza toplaması ile meclise gelen talebe, Selçuk Mahallesi Muhtarı Güray Esel'in de destek verdiği öğrenildi.

AK PARTİ'DEN TEPKİ
AK Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Alparslan Belin isim değişikliği talebine tepki gösterdi. Kaleiçi'nin Antalya'nın kalbi ve hafızası olduğunun altını çizen Belin, "Kaleiçi'nde atılacak her türlü adım iyice düşünülerek ve ortak akılda buluşarak atılmalı. Sadece bir gruptan gelen taleple tek taraflı hareket etmek Kaleiçi'ne zarar verir" diye konuştu.

TARİHİ KAYITTIR
Antalya'nın yegane yerel tarihçisi olan Hüseyin Çimrin ise Kaleiçi'nde her sokak ve mekan isminin tarihi bir anlamı olduğunu belirterek, bu isimlerin değiştirilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Çimrin, "Kaleiçi'nde sokak isimleri tarihi kayıttır, değiştirilemez. Mesela, Tabakhane Sokak var, bir dönem orada tabakhanenin olduğunu anlatıyor. Surdibi var, bugün 1 metreye kadar düşse de oraya kadar surun uzandığının kanıtı bu isim. Bu isimlerin değiştirilmesi bile düşünülmemeli" ifadelerini kullandı.

ÖMER REİS KİMDİR
Antalya'nın önde gelen tüccarlarından olan Ömer Lütfü Efendi ilk olarak 1888 yılında olmak üzere üç farklı dönemde Antalya Belediye Başkanlığı yaptı. Antalya'nın tanınan tüccarlarından olan Ömer Lütfi Efendi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda da başkanlık görevini yürüttü. Tarihi kayıtlara göre Ömer Lüfi Efendi, 1912 yılında dönemin Tahtacılar Mahalle Muhtarı Molla Süleyman tarafından Manavgat dönüşü öldürüldü.
BİZE ULAŞIN