Sınav kaygısı öldürüyordu

Sınav kaygısı isin psikiyatriste giden lise öğrencisi H.Ü, yoğun bakımda. Doktorun verdiği ilaçların yan etkisi nedeniyle vücudu moraran ve yanıklar oluşan H.Ü. ölüm döşeğinde

Sınav kaygısı öldürüyordu
Antalya'da, lise ikinci sınıf öğrencisi H.Ü'ye (15), sınav kaygısı nedeniyle gittiği psikiyatri kliniğinde verilen ilaç genç kızı ölümle burun buruna getirdi. Kendisine verilen ilaçların yan etki göstermesi üzerine vücudu su toplayıp moraran ve yanıklar oluşan H.Ü. yoğun bakımda ölümle pençeleşiyor.

ENDİŞESİNİ YENEMEDİ
Antalya'da makine teknisyeni Cem Ü. ve özel bir etüt merkezinde idareci olan Dilek Ü. çiftinin tek çocuğu olan lise öğrencisi H.Ü, geçen kasım ayında tüm derslerden ilk sınavlara girdi. Çok çalışmasına rağmen hiçbir dersten istediği başarıyı elde edemeyen genç kız, ikinci sınavda da 'Başarısız olacağım' endişesi yaşayınca psikolojik destek almak istedi. Aile, geçen 17 Aralık'ta kızlarını evlerinin yakınındaki bir terapi merkezine götürdü. Burada ilk muayeneyi yapan psikiyatri uzmanı Dr. Ö.A, genç kıza kişilik testi yapıp, 2 farklı ilaç yazdı.

EPİLEPSİ İLAÇLARI
İlaçları kullanmaya başlayan H.Ü, sol kulak arkasında, ardından ağız çevresi ve vücudunun değişik yerlerinde kızarıklıklar fark etti. Vücudu su toplayan H.Ü, 18 Ocak günü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi acil servisine götürülerek tedaviye alındı. Tüm vücudu morarıp su toplayan ve yanık oluşan H.Ü'ye, 'Stevens Johnson sendromu' (Cilt ve mukoza zarının ilaç veya enfeksiyona karşı ciddi şekilde reaksiyon gösterdiği nadir görülen ciddi bir rahatsızlık) teşhisi konuldu. Teşhisi yapan doktorlar, sendroma ilaçlardan birinin sebep olduğunu, bu ilacın normalde 'epilepsi' hastalarına verildiğini kaydetti.

'DOKTOR ÇAĞRILDI'
AÜ Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde tedavisi devam eden H.Ü'nün anne ve babası, doktorlardan gelecek müjdeli haberi bekliyor. İlk reçeteyi yazan doktorun da AÜ Hastanesi'ne çağrıldığını, ilacı yazmasındaki amacının sorulduğunu anlatan anne Dilek Ü, "Biz ailece bu acıyı çekiyoruz. Başka aileler böyle şeyler yaşasın istemiyoruz. İlacı veren doktor, 'H.Ü. filozof gibi bir çocuk, o yüzden verdim bu ilacı' dedi. Olgun bir çocuk olduğunu düşündüğü için bu ilacı verdiğini anlattı" diye konuştu. Yaşadıklarıyla ilgili hukuki mücadele başlatacaklarını belirten Dilek Ü, kızlarının tedavi edilmesi için tıbbi destek beklediklerini kaydetti. İlacı yazan Dr. Ö.A. ise, "Kullanılacak ilacın böyle bir sonuca yol açabileceğini öngörmem mümkün değil. Pek çok ilaç, benzer sonuca yol açabilir, bu tabloya neden olabilir. Basit bir aspirin dahi böyle bir tabloya, hatta daha ağır bir tabloya yol açabilir" dedi.
BİZE ULAŞIN