Antalya’nın fethi kutlanıyor

Antalya’nın fethinin 811. yıldönümü etkinlikleri başladı. Vali Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, tarihi sahiplenmenin önemine değindi. Fetih etkinlikleri 5 Mart’a kadar sürecek

Antalya’nın fethi kutlanıyor

Antalya'nın fethinin 811. yıl dönümü etkinlikleri, konser, sergi açılışı ve konferanslarla başladı. 1-5 Mart 2018 tarihleri arasında kutlanacak olan Antalya'nın fethinin 811. yıl dönümü etkinlikleri, Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu'nda düzenlenen Uluslararası Antalya Kongresiyle başladı. Protokol üyeleri ilk olarak, Anadolu Selçuklu Devleti döneminde kullanılan eşyalar, giysiler ve sanatını anlatan sergilerin açılışını gerçekleştirdi.

GÜÇLÜ TÜRKİYE
Açılışta konuşan Vali Münir Karaloğlu, Antalya'nın 811 yıldır Türk, İslam yurdu olduğunu belirterek "Bu topraklarda gelecekte de hikayelerimiz olsun istiyorsak tarihten ilham alarak büyük ve güçlü Türkiye yolunda ilerlememiz gerekir. Bir yerin vatan kılınması sadece kılıçla olmuyor, gönüllerin fethedilmesi, mayalanmasına ihtiyaç var" diye konuştu.

TAM ANLAMAMIŞIZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Türel ise fetih kutlamalarına geçtiğimiz yıl başladıklarını hatırlattı. Antalya'ya unutulmuş tarihini kazandırmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Türel, "Gıyaseddin Keyhüsrev'i bilmeden, Mehmet Paşa'yı, Murat Paşa'yı bilmeden Antalya'yı dört dörtlük yaşamak, hissetmek, sahiplenmek neredeyse imkansızdır. Selçuklu bilinmeden Osmanlı, Osmanlı bilinmeden cumhuriyet anlaşılamaz. Büyük şairimiz, 'bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı' demiş, biz onu da tam olarak anlamamışız" dedi.

RENKLİ ETKİNLİKLER
Etkinlikler çerçevesinde dün Antalya'nın Fethi Paneli ve Uluslararası Antalya Kongresi yapıldı. Bugünkü etkinliklerde ise saat 09.00'da 1207 Antalya Fetih Koşusu yapılacak. Yarın ise saat 10.00'da Akdeniz Üniversitesi Stadı'nda Geleneksel Okçuluk Yarışması gerçekleştirilecek. 4 Mart Pazar günü ise 08.45'te Runatolia Fetih Koşusu başlayacak. Saat 15.00'te ise Cumhuriyet Meydanı'nda başlayacak Fetih Yürüyüşü, Karaalioğlu Parkı'ndaki renkli etkinliklerle devam edecek. Saat 18.15'te ise Solo Türk gösterisi gökyüzünü şenlendirecek.

BİZE ULAŞIN