Kuraklıkla ilgili sorun yok

Kuraklıkla ilgili sorun yok

Son 44 yılın en kurak kış mevsimini yaşayan Türkiye'de kuraklık konusu gündeme geldi. Sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağışın düşmesi barajlardaki dolulukları etkiledi. Türkiye genelinde sulama, içme suyu ve enerji ihtiyacını karşılayan birçok barajda doluluklar hızla düştü.

BÜYÜK DÜŞÜŞ YOK
Antalya'da ise korkulan tablo yaşanmadı. DSİ 13'üncü Bölge Müdürlüğü verilerine göre bölgedeki 20 barajın doluluk oranlarında geçen yıla oranla ciddi bir düşüş yaşanmadı. Merkezde yağışın az olmasına karşın, yukarı kesimlere yağışın düşmesi bunda etkili oldu. Geçen yıl aynı dönemde yüzde 22 olan barajdaki doluluk oranı bu yıl Şubat ayı verilerine göre yüzde 17'ye geriledi. Korkuteli'ndeki diğer 5 barajda da doluluk yüzde 20-30 seviyesinde değişti. En düşük doluluk ise yüzde 12 ile Osmankalfalar Barajı'nda yaşandı.

ARTIŞ YAŞANDI
Su tutma kapasiteleri en yüksek barajlar olan Oymapınar ve Manavgat'ta düşüş bir yana artış yaşandı. Oymapınar Barajı'nda doluluk yüzde 75'ten yüzde 79'a, Manavgat Barajı'nda ise yüzde 58'den yüzde 68'e ulaştı. Antalya'ya içme suyu getirilmesi planlanan Karacaören 1 Barajı'nda doluluk yüzde 43'ten 37'ye düşerken, Karacaören 2 Barajı'nda ise yüzde 91'ten 94'e çıktı.

BİZE ULAŞIN