Sanal suça af yok

Antalya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü 11 bin dijital inceleme yaptı. Bin 229 kişi hakkında işlem yapılırken 20 kişi de cezaevine gönderildi

Sanal suça af yok

Antalya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sanal devriye ekipleri bir yılda 11 bin dijital materyali mercek altına aldı. Binlerce veri incelendi, yüzlerce kişinin suç işlediği belirlendi.

20 KİŞİ TUTUKLANDI
Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Emine Akbaş, Antalya, Isparta ve Burdur bölge merkezli çalıştıklarını söyledi. Bu illerin merkezi ile ilçelerinde de her türlü adli ve idari soruşturmalar yaptıklarını anlatan Akbaş, "Uluslararası standartlarda kabul gören yazılım ve donanımlarla 2017 yılında 11 bin dijital materyalin incelenmesi yapıldı. Bin 229 şahıs hakkında işlem yapıldı ve 170'i yakalanarak adli makamlara sevk edildi. 20 kişi tutuklandı" dedi.

4 BİR RAPOR HAZIRLANDI
Akbaş, kadrolarında üniversitelerin bilgisayar ve teknoloji bölümlerinden mezun olmuş, kendini bilişim konularında yetiştirmiş personeller istihdam edildiğini ve yeni nesil teknolojik donanımlar ile güncel yazılımlar kullanıldıklarını anlattı. Emine Akbaş, "Facebook, twitter, instagram ve sosyal medya hesaplarından "Cumhurbaşkanı'na Hakaret, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin Yargı Organlarını Alenen Aşağılama, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama Suçu, Terör Örgütü Propagandası yapma" suçlarıyla ilgili yapılan paylaşımlarda tespiti yapılan 4 bin civarında araştırma raporu ilgili birimlere ve adli birimlere gönderildi" diye konuştu.

SUÇ GERÇEK
Müdür Akbaş, sosyal medya hesabının şifresinin dolandırıcılar tarafından değiştirildiğini ve kullanıldığını beyan ederek sosyal medya hesaplarının kurtarılması için yapılan müracaatları da incelemeye aldıklarını vurguladı. Bir çok kişinin internet ortamında işlenen suçların cezası olduğunu bilmediğini de belirten Emine Akbaş, "Ortam sanal suç gerçek. Burada yaptığınız her şeyden yasal olarak sorumlusunuz" ifadelerini kullandı.

HANGİ KONULAR İNCELENİYOR
"Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması, bilgi güvenliği yükümlülüğüne muhalefet, elektronik imza oluşturma verilerinin izinsiz kullanımı ve sertifikalarda sahtekarlık, bilişim ve banka sistemleri aracılığıyla dolandırıcılık ve hırsızlık, sanal ortamda kumar oynatma veya oynanmasına imkan sağlama, çocuk pornografisi, haberleşmenin engellenmesi, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar, ekonomi sanayi ve ticarete ilişkin suçlar, bilişim sistemlerini kullanmak suretiyle devlet sırlarına karşı suçlar, bilişim sisteminin işleyişini engelleme, bozma, verileri bozma, yok etme, değiştirme veya erişilmez kılma, sisteme veri yerleştirme, var olan verileri başka bir yere gönderme, bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak girilmesi, orada kalmaya devam edilmesi nedeniyle sistemin içerdiği verilerin yok edilmesi veya değiştirilmesi ve bu fiillerin bedeli karşılığı yararlanabilen sistemlere işlenmesi."

BİZE ULAŞIN