Canımız tehlikede

Antalya’da 18 bin 848 asansör denetimden geçirildi. Can taşıyan asansörlerin yüzde 39.2’si güvensiz çıktı. Ürküten rakamlar durumun ciddiyetini ortaya koydu

Canımız tehlikede

Antalya'da 18 bin 848 asansör denetimden geçirildi. Asansörlerin yüzde 39.2'si güvensiz çıktı. Murtapaşa, Kepez ve Konyaaltı'nda yaşayanlar yüksek risk taşıyan asansörlerde kaldı. Murtapaşa'da Makine Mühendisleri Odası'nın (MMO), Kepez'de Royal- Cert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri ve Konyaaltı'nı denetleyen AND Belgelendirme asansör firmalarının verileri Antalya'daki asansör riskini gözler önüne serdi. Antalya nüfusunun yarısına yakınını kapsayan 3 ilçede yüksek risk grubunun fazla olması durumun ciddiyetini ortaya koymaya yetiyor.

DENETİMDE SINIFTA KALDIK
Antalya Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, asansör kullanımının konut sayısına göre artış gösterdiğini söyledi. Asansörler üzerindeki risk grubunu temsil eden renklere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Hamamcıoğlu, asansörlerde yaşanan kazaların can ve mal kayıplarına neden olduğunu belirterek, "Antalya'daki asansörler güvenlik açısından sınıfta kaldı. Asansörün güvenli olmadığını gösteren kırmızı etiket olan asansörlere binilmemesi ve bindirilmemesi gerekli" dedi.

SONUÇLAR ÇOK VAHİM
MMO Başkanı Hamamcıoğlu, Muratpaşa'da 5 bin 321 normal kontrol, 5 bin 220'si eksikleri inceleme kontrolü olmak üzere toplamda 10 bin 541 denetim yapıldığını ifade etti. Hamamcıoğlu, "Güvenli olmayan asansörlerin yüzde 42'si kırmızı, yüzde 3'ü sarı etiketli. Güvenli olan asansörlerin yüzde 35'i mavi ve yüzde 20'si yeşil etiketli. Muratpaşa'da bulunan apartmanlardaki asansörlerin yüzde 45'i güvenli çıkmadı. Denetim sonuçları vahim tablonun açık göstergesidir" diye konuştu. Konyaaltı'nda 2 bin 632 asansör denetimi yapılırken 555 kırmızı, 26 sarı etiket ve güvenli olmayan asansör tespit edildi. Aynı denetimde bin 563 mavi ve 488 yeşil etiketli asansör güvenli kategorisinde yer aldı. Yani Konyaaltı'ndaki asansörlerin yüzde 22'si güvensiz çıktı. Kepez'de ise 3 bin 339 asansör normal denetimden, 2 bin 336'sı eksiklik denetiminden olmak üzere 5 bin 675 asansörün denetimi gerçekleşti. Bin 650'si kırmızı, 140'ı sarı etiketli ve güvenli olmayan asansör olarak kayda geçerken güvensiz asansör oranı yüzde 14 olarak gerçekleşti. Kepez'de bin 211 asansöre mavi ve 2 bin 77 asansöre de yeşil renkte güvenli etiketi takıldı.

DÜZENLİ KONTROL ŞART
MMO Antalya Şube Başkanı Hamamcıoğlu, her gün binlerce insanın kullandığı asansörlerin güvenli olup olmadığının renkli etiketlerden ve tarihlerden anlaşılabileceğini söyledi. Hamamcıoğlu, kırmızı ve sarı olan asansörlerin güvenli olmadığını, mavi ve yeşil asansörlerin güvenli olduğunu vurgulayarak, "Kontroller her yıl aksatılmadan yaptırılmalı. Biz MMO olarak her türlü denetimi gerçekleştiriyoruz ve riski ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Özellikle tehlike etiketi bulunan asansörlere 12 yaşından küçüklerin yalnız binmemeleri gerekli. Elektrik kesilmesi veya başka sebeple kullanıcının asansörde kalması halinde kabin ile zemin kat arası haberleşme ile acil aydınlatmanın çalışıyor olması oldukça önemli" dedi.

BİZE ULAŞIN