Rusya kapıları açtı

Rusya, nar, patlıcan, biber, marul, sakız ve bal kabağındaki kısıtlamayı kaldırdı. 100 milyon dolarlık ihracatın önü açıldı

Rusya kapıları açtı
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya Federasyonu Federal Bitki Karantina Servisi'nin nar, patlıcan, biber, marul, sakız ve bal kabağının Türkiye'den ithalatına onay verdiğini duyurduğunu bildirdi. Satıcı, kararın 100 milyon dolarlık ihracat anlamına geldiğini bildirdi.

RUSYA PAZARI ÖNEMLİ
Başkan Satıcı, "Resmi yazının gelmesiyle birlikte bu ürün grupları için ihracatın önü açılmış olacak. Pazar çeşitliliğimiz var fakat Rusya pazarı bizim için önemli. Rusya'nın da Türkiye'nin sunduğu kalitede, fiyatta ve lezzette ürünü ikinci bir ülkeden bulması söz konusu olamaz" dedi. Yaş sebze meyve ihracatının bu yılın ilk 2 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20 artığına işaret eden Satıcı, "Geçen yıl bölgemizden yaklaşık 420 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirildi. 2018'in ilk 2 ayında Rusya'ya Türkiye'den 184 milyon dolarlık yaş meyve sebze ve narenciye ürünü ihraç edildi. Rusya, bu rakamla Türkiye'den en çok yaş meyve, sebze ile narenciye ihracatı yapılan ülke oldu" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN