Her yıl aynı zihniyet

Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin 88’inci yılı etkinliklerine CHP İl Başkanlığı yine katılmadı. CHP, devlet törenine katılmak yerine Cumhuriyet Meydanı’nda alternatif kutlama yaptı

Her yıl aynı zihniyet
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Antalya'ya gelişinin 88. yıldönümü kutlamalarına CHP'nin skandal töreni damgasını vurdu. İki yıl önce çelenk koymayı, geçen yıl da törene katılmayı unutan CHP Antalya İl Başkanlığı, bu yıl da devlet törenine katılmak yerine 200 kişinin katılımı ile alternatif tören yaparak kutlamalara gölge düşürdü.

HERKES ORADAYDI
AKM'de düzenlenen törene Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Garnizon Komutanı Piyade Albay Tahir Savran, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Zihni Kilit, MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy ile askeri ve mülki erkan, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. CHP Antalya İl Başkanlığı'nın etkinliğe temsilci bile göndermemesi dikkat çekti.

2 YILDIR AYNI GÖRÜNTÜ
Programı düzenleyen Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 5 merkez belediyeyi ve tüm siyasi partileri törenlere davet ettiği ortaya çıktı. Törene katılmayan CHP'nin bu tutumu, "CHP Atatürk'ü yine unuttu" yorumlarına yol açtı. 'Atatürk'ün partisiyiz' diyen CHP'nin birleştirici tutum yerine Cumhuriyet Meydanı'nda alternatif tören düzenlemesi parti içindeki Atatürkçülerin de tepkisini çekti. Alternatif törene CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Atatürkçü Düşünce Derneği yöneticileri ve bazı partililer katıldı. CHP, 2017'de Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk koymayı 2016'da da törene katılmayı unutmuştu.

TUNCER YİNE KATILMADI
Geçen yılki kutlamalara davet gelmediği için katılmadıklarını söyleyen CHP'li Konyaaltı Belediyesi ve Büyükşehir Meclisi Grup Sözcüsü Cansel Tuncer'in bu yıl ne devlet ne de alternatif törene katılmadığı görüldü. Tuncer'in geçen yılki eleştirilerine Menderes Türel, "Bayramlara davet olunmaz. 10 Kasım, 6 Mart için davet mi bekleyeceğiz, bunlara koşa koşa gideceğiz" cevabını vermişti.

ATATÜRK'Ü EN İYİ BETÜL ANLATTI
Kutlamalar çerçevesinde düzenlenen ortaokullar ve liselerarası şiir ile kompozisyon dallarında birinci olan öğrenciler eserlerini okudu. Yarışmada, ilkokullarda resim, ortaokullarda şiir ve liselerde kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Konyaaltı Hayme Ana Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi Nefise Betül Deveci, "Şehrimin derinliklerinde bir sen var artık" Atatürk konulu kompozisyonu ile birinci oldu. Tören, Aksu Fen Lisesi tarafından hazırlanan 'Gazi Antalya'da' programı kapsamında, öğrencilerin tiyatro, halk oyunu ve koro performansıyla tamamlandı

ELEŞTİRDİ KENDİSİ GELMEDİ
CHP'de bir başka skandal ise CHP'li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Songül Başkaya'nın törenlere katılmaması ile yaşandı. Başkaya, sahibi olduğu yerel Akdeniz Gerçek Gazetesi'nde 5 Mart'taki '6 Mart içinde talimat istiyoruz' başlıklı köşe yazısında Antalya'nın Fethi'nin 811. Yıldönümü etkinliklerini eleştirip Atatürk'ün Antalya'ya gelişi törenlerine katılmak yerine sosyal medyadan, "Atamızın Antalya'ya gelişinin 88. Yıl dönümde büyük kurtarıcımızı saygı, sevgi, minnet ve özlemle anıyorum. Olmasaydın olmazdık" paylaşımında bulunmakla yetindi. Başkaya, CHP'nin alternatif töreninde ortaya çıktı.
BİZE ULAŞIN