Başkan Dinçer: "Kadın erkek eşitliği uygarlığın ve demokrasinin bir gereğidir"

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, kadınların her alanda eşit olması gerektiğini belirterek, "Kadın erkek eşitliği uygarlığın ve demokrasinin bir gereğidir" dedi.

Başkan Dinçer: Kadın erkek eşitliği uygarlığın ve demokrasinin bir gereğidir

Dinçer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünya nüfusunun yarısını kadınların oluşturmasına rağmen, kadınların sahip olması gereken hakları hala elde edemediğine dikkat çekti. Kadınların yaşamın her alanında eşit olması gerektiğine vurgu yapan Dinçer, "Kadın erkek eşitliği uygarlığın ve demokrasinin bir gereğidir. Bunu en iyi şekilde gören Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Atatürk, bir çok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyarak, onların karar mekanizmasında yer almanın önünü açmıştır. Seçme seçilme hakkını tüm kadınlardan önce elde eden Türk kadını, bugün ise maalesef siyasette yeterince temsil edilememektedir" ifadelerini kullandı.

Kadınların yaşamın her alanında fedakarlığı, üretkenliği, girişimciliği ve duyarlılığı temsil ettiğini kaydeden Dinçer, bu anlamda kadınların Türkiye'nin aydınlık geleceğinin en önemli planlayıcıları olduğunun altını çizdi. Teşkilat olarak kadınların hayata daha çok katılımlarını sağlamak, ekonomik özgürlüklerine katkı sunmak adına kadın girişimciliğin desteklenmesi projelerine imza attıklarını kaydeden Dinçer, "Söz konusu projelerimizle yüzlerce kadınımızı iş ve meslek sahibi yaptık. Bu tür projelerimizi önümüzdeki süreçte de devam ettireceğiz. Kadınlarımızı istihdamın önemli bir parçası haline getirme, yaşama katılımlarını sağlama ve önümdeki engellerin kaldırılması adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

Kadına yönelik şiddete de dikkat çeken Dinçer, "Ülkemizde ve dünyada kanayan bir yara olan kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri artık son bulmalıdır. Sadece 2017 yılı içerisinde 409 kadın cinayeti işlenmiş, binlerce kadınımız şiddete uğramış. Bu gibi durumlarda verilecek caydırıcı olacak şekilde arttırılmalı. Ama en önemlisi eğitimli bir nesil yetiştirmektir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın Kadınlar Gününü kutluyor, Cennetin ayaklarının altına serildiği tüm kadınlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN