Üç fedakâr kadın

Antalya’da 3 ayrı kadın, çocukları için katlandıkları fedakârlıklarla dikkat çekiyor. Çocukları için dişini tırnağına takan kadınların mücadelesi herkese örnek oluyor

Üç fedakâr kadın
Antalya'da çocukları için türlü fedakârlıklara katlanan üç anne, Dünya Kadınlar Günü'nde dikkatleri üzerinde topluyor. Antalya'nın örnek kadınlarından ilki 44 yaşındaki Semra Sönmez oldu. Henüz 13 aylıkken beyin felci teşhisi konulan ve şimdiye kadar çok sayıda ameliyat geçiren oğlu 7 yaşındaki Mehmet için dişini tırnağına takan anne Semra Sönmez, oğlunu yürürken görebilme hayaline de adım adım yaklaşıyor. "Oğlum varsa ben de varım" diyen fedakâr anne, Türkiye'nin gündemine yaprak sarması ile gelmişti.

HAYALİM GERÇEK OLACAK
Daha önce evlere temizliğe giderek oğluna bakan Semra Sönmez, oğlu ameliyat olunca başından ayrılamayınca işe gidemedi. Evde yaprak sarması yaparak sosyal medya üzerinden satan Semra Sönmez, beklemediği bir ilgiyle karşılaştı. Sönmez'in sarmaları bugüne kadar Edirne'den Ağrı Doğu Beyazıt'a kadar 35 şehre ulaştı. Yaprak sarması sararak oğluna bakmaya devam ettiğini anlatan Sönmez, "Oğlum hem okuluna devam ediyor, hem de fizik terapiye gidiyor. Bir hayırsever oğlumun ayakta durarak eğitim alacağı kanguruyu alarak destek verdi. Ben de yaprak sarması satarak yürüme bandı ve uzay terapi düzeneği aldım. Şimdiki hedefim kök hücre tedavisi. Oğlumun gelişimi doktorları bile şaşırttı. Ayağa kalkmaya başladı. En büyük hayalim onu yürürken görebilmek" dedi.

GÖKAY YAŞAM KILAVUZU OLDU
Oğlu için türlü fedakarlıklara katlanan kadınlardan 53 yaşındaki Hülya Aygün'ün yaşamı da kadınlara örnek. Aygün, down sendromlu 27 yaşındaki oğlu Gökay doğduktan sonra hayatını ona adadığını söyledi. İzmir'den astsubay olan eşinin geçici tayini nedeniyle Antalya'ya geldiklerini belirten Aygün, oğlu Gökay'ın engellilerden kurulu ritim grubu Lokomotif Band'a katılmasıyla İzmir'e dönüş planını iptal ederek Antalya'ya demir attığını vurguladı. Fedakâr Hülya Aygün, "Hayatım boyunca yüreğimin götürdüğü yere gittim. Oğlum doğduktan sonra ise kılavuzumuz, pusulamız onun yüreği oldu. Gökay'ın mutlu olduğu yer benim memleketim" ifadelerini kullandı. Oğlunun müzikle adeta yeniden doğduğunu anlatan Aygün, bu çalışma ile çocuklarını engelli değil özel olduğunu öğrendiklerini sözlerine ekledi.

ENGELLİ ÇOCUKLARIN HAFİZE ANASI
Antalya'nın fedakâr kadınlarından bir diğeri ise 45 yaşındaki İsmahan Kızılalan. Fedakâr anne, oğlu Eyüp'ün eğitimi için Akseki'den elinde bir bavulla Antalya'nın yolunu tuttu ve 10 yıldır da oğlunun eğitim aldığı Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği'nde yatılı kalıp hizmetli olarak görev yapıyor. Kızılalan, okulda eğitim gören 86 görme engelli gencin de 'Hababam Sınıfı' filminin unutulmaz karakteri 'Hafize Anası' oldu. Kızılalan, temizlik ve yemek dışında da geceleri çocukların üzerlerini örtmek gibi bir annenin görevlerini yerine getiriyor. İsmahan Kızılalan'ın oğlu Eyüp ise önce Sefa Akın İlköğretim Okulu'nu bitirdikten sonra bugün Necati Dölen Anadolu Meslek Lisesi'nde Büro Yönetimi bölümünde okuyor. İsmahan Kızılalan, "Oğlum benim tek varlığım ve dünyalara değişmem. Dernekteki tüm çocuklar benim çocuğum. 10 yıl içinde dernekte eğitim görüp hayata atılan onlarca evladım oldu. Bugün bile hala beni ziyaret edip ellerimi öpüyorlar. Bu dünyalara değer" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN