Tabutlu protesto

CHP’li Manavgat Belediyesi’nin caddelerdeki peyzaj çalışması esnafı zorda bıraktı. AK Parti Gençlik Kolları esnafın sesini duyurmak için tabutlu protesto eylemi yaptı

Tabutlu protesto
Antalya'nın Manavgat ilçesinde CHP'li belediyenin caddelerde yaptığı peyzaj çalışmaları tepki çekti. Manavgat Belediyesi'nin Fevzi Paşa ve Atatürk caddelerinde yaptığı proje nedeniyle esnaf iş yapamaz, vatandaşta evine eşya taşıyamaz duruma gelince uygulama ilginç protesto eylemine yol açtı. Esnafın sesini duyurmak isteyen AK Parti Manavgat Gençlik Kolları, belediyenin caddelerde yaptığı peyzaj uygulamalarının esnafı zor durumda bıraktığını gerekçe gösterip tabutlu eylem yaptı. Manavgat Fevzi Paşa ve Atatürk caddelerinin kesiştiği noktada gerçekleşen eylemde boş tabut önünde açıklama yapıldı. Temsili imam kıyafeti giyen bir kişi de protestoya eşlik etti.

HERKES ŞİKAYETÇİ
Gençlik Kolları Başkanı Hasan Göktaş, Manavgat Belediyesi'nin projesine vatandaş ve esnafın onay vermediğini söyledi. Göktaş, "Proje sonrasında işyerleri bir bir kapanmaya başladı. Şu an 100'e yakın dükkan devren satılık veya kiralık. Caddede alışveriş yapmak isteyen vatandaş park sıkıntısından dolayı başka lokasyonları tercih ediyor. Toptancı ve tedarikçi firmaların araçları bu caddelere giremiyor, nöbetçi eczanelerden ilaç almak ise imkansız hale geliyor. Bu bölgede yaşayanlar evlerini taşımakta dahi zorlanıyor" dedi. Göktaş, tabutun caddenin sembolü olduğunu belirterek, "Hepimizin başı sağ olsun. Belediyeyi bu yanlıştan dönmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

PARK BÜYÜK SORUN
AK Parti Gençlik Kolları'nın eylemine esnaf da destek verdi. Fevzipaşa Caddesi üzerinde butik işleten Bünyamin Horoz, "Caddeler yürümek için güzel. Ancak alışverişe gelenlerin çoğu araçla geliyor. Park edecek veya bekleme yapacak yer yok. Turistler taksiyle geliyor, indirip bindirecek yer bile bulamıyor. Cep yaptılar ama yetersiz. Toptancı gelince mal indirirken sıkıntı oluyor. Birçok esnaf zor durumda. Bazıları işyerlerini kapatıp gitti" dedi.

DİKKATE ALINMADIK
Marketçi Yaşar Bal da, "Bu caddelerde esnaf kepenk kapatıyor. 'Ülkede kriz var ondan kapatılıyor' deniyor ama asıl sebep başka. 30 metrede 5 dükkan kapatan başka bir yer yoktur. Bu kapanmalar bu caddelerdeki park sorunundan kaynaklanıyor. Bu caddeler yapılmadan önce Manavgat Belediyesi'nin toplantısına katıldık ve bir sıra ücretli park istedik. Ancak görüşlerimiz dikkate bile alınmadı" diye konuştu.

ESNAF SİNEK AVLIYOR
Kuaför Yasin Gülap ise "Aşağı Pazarcı Mahallesi Fevzipaşa ve Atatürk Caddesi esnaflarının çoğu 1.5 yıldır sürekli kepenk kapatıp gidiyor. Kalanlar da karın tokluğuna çalışıyor. Belediyenin yaptığı hizmetin görüntüsü güzel ama esnafı bitirmiş halde. 80'e yakın işyeri kepenk kapattı. Kısa süreliğine arabasını bırakan ceza yiyince bir daha buralara uğramıyor. Esnaf müşteri gelirse para kazanır ama neredeyse sinek avlıyoruz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN