Yaşayanlar anlattı

Antalya’da İlk kez 'Yaşayan Kadın Kütüphanesi' etkinliği düzenledi. Farklı hayat tecrübeleri olan beş kadın bir nevi kitap oldu ve hayatlarındaki zorlu mücadelelerini anlattı

Yaşayanlar anlattı
Antalya Büyükşehir Belediyesi Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezi, kadınlar gününe özel anlamlı bir etkinliğe imza attı. Beş kadın konuşmacı ayrı ayrı hayat hikayelerini, verdikleri mücadeleleri, karşılaştıkları zorlukları ve başarıya giden yolda yaşadıkları tecrübelerini diğer kadınlarla paylaştı. 5 kadın adeta kitap oldu iş ve sosyal hayattaki mücadelelerini anlattı. Şehit annesi Asya Koçak, engelli annesi Ceyran Setterova, Suriye göçmeni Hacer Çekin, mantar üreticisi Feride Akdeniz Bakıroğlu ve halk otobüsü şoförü yapan Fatma Eken etkinliğe konuşmacı olarak katıldı. Mantar üreticisi Bakıroğlu, "Aldığım eğitim ve destekle kendi işyerimi açtım ve üretime başladım. Önceden kendimi ifade edemez iken şimdi her yerde hakkımı savunuyorum. Evinizde oturarak bir şey kazanmazsınız. KİGGEM, ASMEK gibi kurslara gidin ve kendinizi geliştirin" dedi. Otobüs şoförü Fatma Eken de neden bu mesleği seçtiğini, yollarda direksiyon sallarken yaşadıklarını anlattı. Eken, "Kadınların isteyip de başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Önemli olan cesaretli olmak" ifadelerini kullandı. 14 yıl önce evlenerek İskenderun'dan Suriye'ye giden ama savaş nedeniyle yeniden Türkiye'ye dönen Hacer Çekin de karşılaştığı zorlukları dile getirdi.

KİTAPLAR İNSAN
Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezi birim sorumlusu Mukaddes Malkoç, Antalya'da ilk kez gerçekleştirilen bir etkinliğe imza attıklarını ifade ederek, "Yaşayan kütüphanenin diğer kütüphanelerden farkı kitapların insan olması. Çünkü bugün kadınlar birer kitap oldu ve içlerindeki bilgileri, tecrübeleri, hikâyeleri onlardan dinledik. Kadın konuşmacılarımız, farklı gruplarla oluşturduğumuz dinleyicilerimizle bilgi alışverişi yaptı" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN