Kadınlar Günü zulmü

Antalya’da mağdur kadınlara portakal toplatan, açtığı 4 tezgahta yine kadınları çalıştıran Belkıs Özkaya, CHP’li Döşemealtı Belediyesi’nin hedefi oldu. Özkaya’nın tezgahı ‘Kadınlar Günü’nde yerle bir edildi

Kadınlar Günü zulmü
Antalya'da CHP'li Döşemealtı Belediyesi'nin zabıta ekiplerinin Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde yol kenarında portakal ve muz satan kadın seyyar satıcının tezgahını dağıtması tepki çekti. Kadınlar Günü'nde kendi çalışanlarına karanfil dağıtıp bir gün idari izin vermekle övünen belediyenin zabıta görevlileri, meyveleri yere atarak, tentenin iplerini kesti. Çevredekilerin 'Bari Kadınlar Günü'nde bunu yapmayın' tepkisi de zabıtayı durdurmaya yetmedi.

ADETA KADIN KOOPERATİFİ
Tezgahı dağıtılan Belkıs Özkaya, "Bir taraftan karanfil dağıttılar, diğer taraftan gelip tezgahımızı dağıttılar. Kadın olarak zaten ayakta durmakta zorlanıyoruz. Bir de böyle uygulamalar bizi çaresiz bırakıyor" diye konuştu. Özkaya'nın duygulandıran hayatı ise tam bir kadın emeği hikayesi. Çalışarak üç çocuğunu büyüten Özkaya, kendisi dışında zor durumda olan başka kadınların da hayatını alın teriyle değiştirdi. Bu durum çevrede, 'Belkıs Ablanın Kadın Kooperatifi' olarak bile anılıyor.

EKMEĞİNİ KAZANIYOR
20 yıldır ekmeğini bu şekilde kazandığını anlatan Belkıs Özkaya, "1997 yılında ekonomik kriz döneminde bu ise başladım. Önce gözleme satıyordum, sonra buna portakal ve muz da ekledim" dedi. Yıllarca tek tezgahı olduğunu anlayan Özkaya, "Zor durumda olan kadınlara da destek olmak için işimi genişlettim. Şimdi 4 tezgâhım var. Beraber çalıştıklarımız arasında eşi hapiste olduğu için evin geçimi kendisine kalmış kadınlar, babasını genç yaşta kaybetmiş genç kızlar, çocuğunu tek başına evlendirmeye çalışan vefakar anneler var" diye konuştu.

KARANFİL VERMEK YETMEZ
KADIN emeği, Belkıs Özkaya'nın tezgahına, portakal daha dalındayken bulaşıyor. Bahçe kiralayarak portakal toplatan Belkıs Özkaya, işçileri kadınlardan seçiyor. Kadınlar Günü'nde yapılan saldırgan uygulamanın tüm bu kadın girişimine darbe olduğunu belirterek, "Kadınlar Günü, emekçi kadınların günüdür. Karanfil dağıtarak bu işler olmaz. Kadın emeğinin arkasında durmalılar. En çok ağırıma giden, zabıtaların 'siz insanlıktan anlamıyorsunuz' demeleri oldu. Biz insanlığı biliyoruz. Biz kadın emekçilere de insan gibi davranmalarını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN