Devlet baba sahip çıktı

Antalya’da devletin sağladığı imkanlar ve verdiği destekle hayata tutunanların sayısı gün geçtikçe daha da artıyor

Devlet baba sahip çıktı
İNSAN merkezli kalkınma politikaları ile son yıllarda 'devlet baba' deyimi gerçeğe dönüştü. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü üzerinden yapılan desteklerle hayata tutunanların sayısı bugün binlerle ölçülüyor. Daha önce evlere hapsolan engelli vatandaşlar, devletin verdiği destekle rehabilitasyon hizmetlerine daha rahat ulaşıyor.

DEVLET DESTEĞİ
Aile ve Sosyal Politikalar Antalya İl Müdürü Abdullah Çalışkan, Engelli Evde Bakım Hizmeti 2017'de toplam 11 bin 923 engelli vatandaşa ulaşıldığını, toplamda ailelere 137 milyon 568 bin 971 TL ödeme yapıldığını söyledi. Bir diğer önemli yardımın Sosyal Ekonomik Destek başlığı olduğunu belirten Çalışkan, "Dağılan yuvaların en önemli gerekçesi olarak ekonomik sıkıntı gelirken, devlet bu durumda yardıma koşuyor. Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere verilen ekonomik destek ile çocuklar evlerinden ayrı düşmeden bakımı sağlanıyor. Bu destekten 2017'de 2 bin 84 çocuk yararlanırken, toplamda 10 milyon 150 bin 950 TL ödeme yapıldı. Okul Destek Projesi'nden ise 41 çocuk destek aldı" diye konuştu.

67 ÇOCUK YENİ YUVASINDA
Verdikleri desteğe rağmen ailelerinin bakamadığı çocuklara yine devlet babanın kucağını açtığını belirten Çalışkan, "Çocukların aile sıcaklığında büyümeleri amacıyla 2017'de 32 minik yürek, koruyucu ailelerinin yanına verildi. Antalya'da koruyucu aile sayısı 123, bu ailelerin yanındaki çocuk sayısı ise 149'a ulaştı. Ayrıca 35 çocuk da evlat edindirme hizmetinden yaralandırıldı" dedi. Çalışkan, "Antalya Yetimlerine Sahip Çıkıyor Projesi ile de 334 aile ve 745 çocuğa ulaşıldı. 2017'de 28 bin 984 çocuk da doğum yardımından yararlandı. Kamu huzurevlerinde 2017 itibariyle 216, özel huzurevlerinde 328 yaşlı ikinci baharını yaşıyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN