Tespihler Cavit için

Tedavisi için 457 bin liraya ihtiyaç olan Azeri Cavit Abdullayev için kampanya başlatıldı. Sosyal medyada satılan tespihlerle 42 bin lira toplandı

Tespihler Cavit için
ANTALYA'DA aplastik anemi tedavisi gören 15 yaşındaki Azerbaycanlı Cavit için gerekli olan 457 bin lira için sosyal medyada başlatılan kampanyada 42 bin lira toplandı. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yaşayan Davut ve Aynura Abdullayev çiftinin 15 yaşındaki çocukları Cavit Abdullayev'e, iki yıl önce yüksek ateş şikayetiyle gittikleri hastanede nadir görülen aplastik anemi (Kemik iliğinin yeni hücre üretememesi) teşhisi konuldu.

KABARIK FATURA
Azerbaycan'da tedavi imkanı bulamayan Azeri aile, yakınlarının tavsiyesi üzerine Türkiye'ye geldi. Antalya'da özel bir hastaneye başvuran aileye ilik nakli önerildi. Ancak yapılan taramalarda Cavid için uyumlu ilik bulunamadı. 8 Ocak 2016 tarihinde annesinden yüzde 60 uyumla ilik nakli yapıldı. Ancak Azeri genç, hastalığı tam olarak yenemedi. Bu sırada tedavi gördüğü hastane, aileye 237 bin 500 dolar fatura çıkardı. Hastane bir yıllık tedavi süreci için 457 bin lira para istedi. İnşaat sektöründe çalışan baba Davut Abdullayev hayırseverlerin de desteğiyle 150 bin dolar parayı hastaneye yatırdı fakat tedavinin devam etmesi için gerekli parayı bulamadı.

42 BİN LİRA TOPLANDI
Azeri aile bunun üzerine Antalya Valiliği'nin onayıyla yardım kampanyası başlattı. Kampanyaya ilk destek ise Adana'da tespih imalatı ve satışı yapan bir işadamından geldi. Fiyatları 200 ile bin 500 lira arasında değişen tespihleri sosyal medyadan yaptığı canlı yayınla satışa sunan işadamı, 42 bin lirayı ailenin hesabına yatırdı.

TÜRK HALKI ÇOK YARDIMSEVER
Baba Abdullayev, "Türk insanı gerçekten çok yardımsever. Bazı hayırseverler, satın aldıkları tespihi 3-4 kez bağışlayıp tekrar satın aldı. Destek olan işadamı başta olmak üzere yardım yapan herkese çok teşekkür ediyorum. Tedavi için gereken paranın toplanacağına inanıyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN