Antalya rüyası kabus oldu

Her yıl yüzlerce çocuk yeni bir yaşam için Antalya’nın yolunu tutuyor. Ancak bu çocukların zorla çalıştırılarak, suça sürüklenerek ‘Antalya rüyası’ kabusa dönüyor

Antalya rüyası kabus oldu
BİR zamanlar İstanbul için kullanılan 'taşı toprağı altın şehir' algısı artık Antalya için geçerli. Ilıman iklimi ve vasıfsız personel için turizm sektöründeki iş potansiyeli milyonları Antalya'ya çekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Antalya nüfusuna 2017'de 35 bin 841 kişi daha eklendi. Kentin nüfusu 2 milyon 364 bin 396'a ulaştı.

ÇOCUK OYUNU DEĞİL
Bu durumun en olumsuz yansıması ise çocuklar. Her yıl evlerinden kaçarak yeni bir hayat kurmak amacıyla binlerce çocuk Antalya'nın yolunu tutuyor. Büyük umutlarla geldikleri kentte umduklarını bulamayan çocukların büyük bölümü ise suça itiliyor ya da emeklerinin sömürüldüğü işlerde kaçak olarak ve zor şartlar altında çalışıyor.

BİN 458 ÇOCUĞA ULAŞTI
Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü verilerine göre, 2017'de çocuk koruma ilk müdahale ve değerlendirme biriminden hizmet alan çocukların sayısı bin 458'e ulaştı. Bu çocukların 546'sı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Antalya Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda oluşturulan mobil ekipler tarafından tespit edilerek kuruma getirildi.

DURUMLARI İNCELENİYOR
Kuruma getirilen çocukların aileleriyle ilgili inceleme başlatılıyor. Zorla çalıştırma gibi durumların tespitinde para cezası kesilmesi ve savcılığa suç duyurusunda bulunmak gibi işlemlere de başvuruluyor. Ailesi olmayan ya da ailesi tarafından bakımı sağlanamayan çocuklar ise devlet korumasına alınıyor.

GERİ VERİLİYOR
Olumsuz durumu olmayan çocuklar ailelerine teslim ediyor. 2017'de tespit edilen çocukların bin 81'i, bu şekilde ailelerinin yanına döndürüldü. Bu çocukların 249'u ise kurum bakımına alındı. En acı veri ise bu çocukların 38'inin Antalya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube'ye yönlendirilmiş olması oldu.
BİZE ULAŞIN