Sarı gelinlik ilham verecek

Burdur’da Şevkiye Bozkurt kendisinin, anneannesinin ve annesinin giydiği sarı gelinliği, muhafaza ettiği çeyiz sandığından bir ilkokulun müzesine bağışlamak için çıkardı

Sarı gelinlik ilham verecek
Çarşamba 26.03.2020
Güncelleme: Perşembe 26.03.2020
ABONE OL
Burdur'da yaşayan 83 yaşındaki Şevkiye Bozkurt'un asırlık gelinliği sandıktan çıkarıldı. En son kendisinin, daha önce de anneannesinin ve annesinin giydiği sarı gelinliğin hikayesinin, bağışladığı okulun müzesinde anlatılacak olmasının huzurunu yaşıyor. Kışla Mahallesi'nde oğluyla yaşayan 3 çocuk annesi Şevkiye Bozkurt, 20 yıl önce annesi Emine'yi kaybetti. 'Cennet kokulum' diye anlattığı annesinin çeyiz sandığını açan Bozkurt, sarı gelinliğini görünce çok duygulandı. Bozkurt, annesine de anneannesinden yadigar kalan gelinliği yıllarca çeyiz sandığında büyük bir titizlikle muhafaza ettiğini söyledi.

GEÇMİŞİ HATIRLASINLAR
Gelinliği geçmişte köydeki dar gelirli birçok kişinin de mutlu günlerinde giymesine müsaade ettiğini belirten Bozkurt, hikayesini herkesle paylaştığı sarı gelinliği, öğrencilere yardımlaşma duygusunu aşılamak amacıyla Kışla İlkokulu'nda oluşturulan Etnografya Müzesi'ne bağışladı. 8 yıl önce eşini kaybettiğini ve kendisinin de cilt kanseri tedavisi gördüğünü belirten Bozkurt, "Arada bir çıkarıp bakar ve annemin kokusunu alırdım. Gelinliğe her baktığımda annemi görüyormuş gibi olurdum. Annemden kalan en değerli hatıram, artık öğrencilerin dillerinde dolaşacak. Müzede çocuklar görsün, eskiyi öğrensin. Onlar için daha faydalı olur. Çocuklar bu gelinliğe baktıklarında hep yaşanmışlıkları gözlerinde canlandırsın" dedi.

EN NADİDE EŞYA OLDU
Okulun müdürü İmran Elay da 2017'de etnografya müzesini açtıklarında belirtti. Şevkiye Bozkurt'un ziyaret edince gelinliği müzeye bağışlamayı kabul ettiğini ifade eden Elay, "Bir anda müzemizin en nadide eşyası oldu. Duyanlar bu gelinliği merak edip geliyor" şeklinde konuştu.

BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ